ΠΑΝΘΗΣΕΙΑΚΟΣ
2 - 4
ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛ. 1
14 Απριλίου 2018 - 11:30:00 ΡΟΥΦ 13

Τελευταία αγωνιστική και ο Απόλλωνας χρειαζόταν μόνο νίκη, για να κρατηθεί στην προνομιούχο πρώτη τετράδα – με ισοπαλία η θέση του θα κρινόταν σε κλήρωση με την Αγία Παρασκευή. Το ματς ήταν «τελικός», αφού τον ίδιο στόχο είχε και ο Πανθησειακός.

Το παιχνίδι είχε χαρακτήρα θρίλερ, αλλά η ομάδα μας έδειξε πολύ ψύχραιμη αντίδραση, όταν από το πουθενά βρέθηκε να χάνει με 2-1 στα μισά του β’ ημιχρόνου (58′) κι ενώ ως τότε είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες, δύο δοκάρια και καθαρό πέναλτι που δεν της δόθηκε!

Από λάθος στην άμυνα έγινε το 1-0 στο 20′, την πρώτη φορά που οι γηπεδούχοι πλησίασαν στην περιοχή μας. Επεσε ο ρυθμός μας για 10 λεπτά, πριν το ημίχρονο όμως ο Κανέλλος σκόραρε μετά από μπέρδεμα σε κόρνερ και ισοφάρισε.

Ευτυχώς και η δεύτερη ισοφάριση (2-2) ήρθε πολύ γρήγορα και συγκεκριμένα στο 60′, με ωραίο πλασέ του Στεργιώτη. Από κει και μετά φάνηκε η διαφορά φυσικής κατάστασης και ποιότητας, η ομάδα του Αντώνη Ταβερνάρη ανέβασε κι άλλο την απόδοσή της και έφτασε αρχικά στο 2-3 (65′) με τον Παπαδάκη, που αξιοποίησε το γύρισμα του Αλεξανδράκη, και τελικά στο 2-4 (70′) με απευθείας φάουλ του Κιτσόπουλου.

Πολύτιμη ήταν η συμβολή των παιδιών που ήρθαν από τον πάγκο, καθώς φρέσκαραν την ομάδα και βοήθησαν όλοι τους με τη διάθεση και την απόδοσή τους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η πρόκριση ήρθε με πολύ πείσμα για την ομάδα μας, που υπενθυμίζουμε ότι ισοφάρισε την Κηφισιά σε 3-3 (από 0-3) μέσα σε 4 λεπτά, ισοφάρισε τον Παναθηναϊκό (1-1) στο τέλος, κέρδισε τον Πανερυθραϊκό (1-0) στο τέλος και με 10 παίκτες από το 20’, επικράτησε του Μικρασιατικού (2-1) με ανατροπή και του Πανθησειακού (4-2) με διπλή ανατροπή!

Η φάση των «16» θα διεξαχθεί το Σαββατοκύριακο 28-29/4 και η ομάδα μας περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της – για την ώρα, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αγωνιστεί εκτός έδρας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Μπαϊράμι, Αντωνόπουλος, Παπαθανάσης, Τσιπίσης, Χριστοδούλου, Κανέλλος, Χατζής, Παπαδάκης, Στεργιώτης, Ζιγγιρίδης.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Νικολόπουλος, Μαζέτας, Κιτσόπουλος, Σπανός, Βουγιουκλάκης, Αλεξανδράκης.