ΠΑΝΘΗΣΕΙΑΚΟΣ
1 - 3
2 Απριλίου 2017 - 10:15:00 ΚΑΛΑΜAKIOY ΑΛΙΜΟΥ Β΄ 11

Η πρόκριση στα… πόδια τους

Ενα κακό πρώτο ημίχρονο (1-1) και ένα καλό δεύτερο από την ομάδα Παίδων του Απόλλωνα, που πήρε έτσι ένα σημαντικό διπλό επί του Πανθησειακού και κρατά την τύχη της πρόκρισης στα χέρια της.

Χρειάστηκαν οι φωνές του κόουτς Αντώνη Ταβερνάρη στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, για να επανέλθει η ομάδα μας στα γνωστά της στάνταρ και να πάρει δίκαια τη νίκη κόντρα στη Σχολή Ολυμπιακού Αλίμου (Πανθησειακός), μία νίκη που ήταν η πέμπτη συνεχόμενη και ανοίγει το δρόμο της πρόκρισης.

Ο Απόλλων μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε στο 2′, με πλασέ του Δασκαλάκη έπειτα από ασίστ του Αλεξανδράκη. Μέχρι το 10′ φαινόταν πως δεν θα είχαμε πρόβλημα, εκεί όμως οι διακόπτες έπεσαν, οι δικοί μας… σταμάτησαν να παίζουν με φυσιολογική απόρροια να πάνε ισόπαλοι στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος τα παιδιά έδειξαν ότι πράγματι ήθελαν να κερδίσουν. Ετρεξαν, πίεσαν, συνεργάστηκαν, προσπάθησαν και ανταμείφθηκαν.

Το 1-2 έγινε στο 45′ από κόρνερ του Πανδή και κεφαλιά του Χατζή στο πρώτο δοκάρι, το 1-3 στο 62′, πάλι από κόρνερ του Πανδή, λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα και κοντινό πλασέ του Αλεξανδράκη.

Δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της β’ φάσης του πρωταθλήματος της ΕΠΣΑ, η ομάδα μας χρειάζεται ισάριθμες νίκες (Σούρμενα εκτός, Χαραυγιακός εντός), για να είναι σίγουρα, για άλλη μια χρονιά, στις «16» της Αθήνας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Τσαφούρος, Λαφιατής (36′ Τσιπίσης), Παγώνης, Παπαθανάσης, Ντίνης, Βουγιουκλάκης (36′ Νταλάρδας), Αλεξανδράκης, Χατζής, Χαραλάμπους (50′ Ψυκαράκης Ν.), Πανδής, Δασκαλάκης.