9
2
Κίτρινες Κάρτες
1
Υπό αντίξοες καιρικές συνθήκες, ο Απόλλωνας επέβαλε το ποδόσφαιρό του αλλά σπατάλησε –για μία ακόμα φορά– τις ευκαιρίες του, μένοντας στο σχεδόν καταδικαστικό 1-1 με τον Παπάγο.

Τα «κουκιά» είναι μετρημένα, οι αγωνιστικές λιγοστεύουν και οι ελπίδες παραμονής έχουν πλέον ελαχιστοποιηθεί. Αυτή είναι η μία, σκληρή, πραγματικότητα.

Η άλλη λέει πως η ομάδα μας δεν πρόκειται να παρατήσει την προσπάθεια. Θα διεκδικήσει όλα τα παιχνίδια και θα κλείσει τη σεζόν με το κεφάλι ψηλά.

Στο Νταμάρι του Χολαργού ήταν δύσκολο να παιχτεί ποδόσφαιρο. Ο άνεμος που επικρατούσε σε όλη την Αττική, είχε πολλαπλάσια ένταση στο συγκεκριμένο, ανοιχτό από… παντού, γήπεδο.

Παρ’ όλα αυτά, ο Απόλλωνας πήγε για ποδόσφαιρο και έπαιξε, ειδικά στο 2ο ημίχρονο που είχε κόντρα τον αέρα (!), καλό ποδόσφαιρο. Με 70% κατοχή μπάλας, έβγαλε τις ευκαιρίες που του αναλογούσαν, δεν απειλήθηκε καθόλου και όμως, πήρε μόνο έναν βαθμό.

Στο 29′ ο Μήτρου έδωσε στον Παπαδάκη, που σούταρε με το αριστερό από διαγώνια θέση μέσα από την περιοχή, με τον τερματοφύλακα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Νούσης, στο 30′, ο Παπαδάκης βρέθηκε αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι αλλά το τελείωμά του, μέσα από τη μικρή περιοχή, κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ.

Πολύ μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Μήτρου, στο 37′. Ο Παπαδάκης με ωραίο «τσίμπημα» τον έβγαλε τετ α τετ αλλά ο Στέλιος βιάστηκε να κάνει προβολή και ενώ είχε την μπάλα στρωμένη μπροστά του και τον τερματοφύλακα στο… έλεός του.

Στο 2ο ημίχρονο, ο Παπάγος ανέβασε τις γραμμές του, με στόχο να πιέσει στο build up της ομάδας μας. Κάτι που μας ευνόησε, αφού το πρέσινγκ έσπαγε σχετικά εύκολα και έτσι βγαίναμε στην επίθεση με πολύ περισσότερους χώρους.

Κομβική για την εξέλιξη του ματς αποδείχθηκε η φάση του 59ου λεπτού. Ο Κούτσιας βγήκε σε καθαρό τετ α τετ μετά από πάσα του Μήτρου αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι…

Και αφού δεν έγινε το 0-1, μετά από τέσσερις καθαρές ευκαιρίες και πλήρη υπεροχή, τρία λεπτά μετά, στο 62′, έγινε το 1-0… ουρανοκατέβατα και με ένα γκολ που στα τοπικά μπαίνει μία στις… χίλιες.

Η μπάλα στρώθηκε στον δεξιό μπακ, 25 μέτρα από το τέρμα και σε πλάγια θέση, αυτός σούταρε με τη μία και, με τη βοήθεια του δυνατού αέρα, την έστειλε στο «Γ» του Καλλιαμπάκου!

Μία πραγματικά απίστευτη εξέλιξη, ο ορισμός του κόντρα στη ροή του αγώνα… αλλά φέτος είμαστε, δυστυχώς, συνηθισμένοι σε αυτά.

Το παιχνίδι συνέχισε να παίζει στο μισό γήπεδο, χρειάστηκε όμως να φτάσουμε στο 88ο λεπτό για να βρούμε την ισοφάριση, με σπάνιο για την ομάδα μας γκολ από στατική φάση.

Από την εκτέλεση φάουλ του Νούση και από διπλή κόντρα σε αμυνόμενους, πετάχτηκε ο Αγγελόπουλος και με κεφαλιά-ψαράκι από κοντά έκανε το 1-1. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του 17χρονου στόπερ σε επίπεδο ανδρικών ομάδων!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (89′) αγγίξαμε την ολική ανατροπή. Ο Λυμπερόπουλος με υπέροχη μπαλιά βρήκε τον Μήτρου, που απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και σούταρε από καλή θέση μέσα από την περιοχή, πάνω όμως στον τερματοφύλακα που απέκρουσε ασταθώς.

Η ομάδα μας άσκησε πίεση μέχρι τέλους και υπάρχει η αίσθηση ότι θα έβρισκε και 2ο γκολ, αν υπήρχε λίγος χρόνος ακόμα. Αν, για παράδειγμα, ο διαιτητής δεν κρατούσε μόνο 3 λεπτά καθυστερήσεων. Προφανώς, όμως, δεν χάθηκε εκεί το ματς.

Ακολουθεί εντός έδρας παιχνίδι με τα Μελίσσια. Επικεντρωνόμαστε αποκλειστικά σε αυτό, με στόχο να κλείσουμε με χαμόγελα –και όπως πραγματικά μας αξίζει– το 2021.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παγώνης (46′ Younyi), Νούσης, Ψάλλας, Αγγελόπουλος, Αγκόλλη, Κούτσιας (68′ Παπαθανάσης), Κοχλιός (46′ Λυμπερόπουλος), Χαραλάμπους (87′ Thomas-Mason), Μήτρου, Παπαδάκης