27 Απριλίου 2013 - 17:00:00 ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ 28
55' Κουφός

Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ

Το παιχνίδι με τον Παράδεισο, έτσι όπως εξελισσόταν η αγωνιστική, ήταν match ball για την ομάδα μας. Το χάσαμε, αλλά κρατάμε ακόμα την τύχη στα… πόδια μας. Μία κακή μέρα, δεν είναι δυνατόν να ακυρώσει την όλη ως τώρα προσπάθεια. Και μέχρι τώρα, σε κάθε αναποδιά, η ομάδα μας έχει αντιδράσει όπως πρέπει. Δεν μασάμε, λοιπόν!

Δεν βρεθήκαμε σε καλή μέρα, αλλά δεν αξίζαμε και να χάσουμε.

Στο τέλος, όμως, και πάλι οι λεπτομέρειες ήταν εναντίον μας και είναι η τέταρτη φετινή ήττα που δεχόμαστε γκολ στο 80’+ (Νεοπεντελικός 82′, ΑΕ Περιστερίου 87′, Αλσούπολη 89′, Παράδεισος 86′), κάτι που πρέπει να μας απασχολήσει.

Η κακή μέρα φάνηκε από το… πρωί, όταν στις πρώτες στιγμές του αγώνα και έπειτα από λάθος στο κέντρο, οι αντίπαλοι παραλίγο να σκοράρουν σε αντεπίθεση. Αυτή, πάντως, ήταν και η μοναδική τους ευκαιρία στο πρώτο 45λεπτο, αφού η ομάδα μας σιγά-σιγά ισορρόπησε το παιχνίδι, πήρε τον έλεγχο και είχε πρωταγωνιστικό ρόλο, χωρίς ωστόσο και αυτή να δημιουργεί κλασικές φάσεις για γκολ.

Υπήρχε, βέβαια, μία ευκαιρία, με τον Κομνηνό να φεύγει μόνος του και καθαρά πίσω από την πλάτη της αντίπαλης άμυνας, όμως ο βοηθός Αργυρός ανακάλυψε οφσάιντ…

Το 0-0 έλεγε την αλήθεια για την εικόνα του ματς στα πρώτα 45′, όμως στο β’ ημίχρονο μπήκαμε το ίδιο κοιμισμένα με το πρώτο.

Ταλαιπωρώντας την μπάλα στην άμυνα, με τελικό αποδέκτη τον Φίλιππο Κοτσαύτη που την έχασε από την πίεση αντιπάλου, βρεθήκαμε στο 47′ να χάνουμε 1-0.

Γκολ, πάντως, που μας αφύπνισε. Βάλαμε την μπάλα κάτω, ορθολογικά προσπαθήσαμε για την ισοφάριση και αυτή ήρθε άμεσα (55′), με υπέροχο σουτ του Νίκου Κουφού στο «Γ».

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες κουρασμένες από το… καλοκαιρινό λιοπύρι της Νέας Ιωνίας, και τη δική μας να υποπίπτει σε ένα λάθος που (έχει επαναληφθεί) τελικά της κόστισε: ενώ και η ισοπαλία δεν θα ήταν άσχημο αποτέλεσμα, δεν φρόντισε να διαφυλάξει τουλάχιστον αυτή.

Ετσι, στην προσπάθειά μας να βάλουμε εμείς το δεύτερο γκολ, ανοιχτήκαμε και δώσαμε δύο φορές την ευκαιρία στον Παράδεισο να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Κτενιαδάκη, η δεύτερη ήταν και η φαρμακερή.

Νωρίτερα δεν είχε δοθεί πέναλτι σε ανατροπή του Κομνηνού και όσο κι αν έχουμε συνηθίσει φέτος να μην παίρνουμε το παραμικρό σφύριγμα (ενώ το αντίθετο συμβαίνει συχνότατα), κάπου αυτή η αντιμετώπιση παύει να λέγεται σύμπτωση… Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι για την ήττα φταίει ο διαιτητής, που κατά τα άλλα ήταν καλός.

Στο τέλος, εναέριο σουτ του Κοτσαύτη έπειτα από απομάκρυνση σε κόρνερ αποκρούστηκε τυχαία σχεδόν πάνω στη γραμμή και η ιστορία έγραψε Παράδεισος – Απόλλων 2-1, με την ομάδα μας πλέον να καλείται τουλάχιστον να διαφυλάξει το πλεονέκτημα έδρας σε ενδεχόμενο μπαράζ.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι συνεχίζουμε ενωμένοι, αγαπημένοι και αποφασισμένοι να μην αφήσουμε άλλη ευκαιρία να χαθεί. Και αφού μετά από ένα εκπληκτικό ταξίδι ως τώρα φτάσαμε στην πηγή, θα πιούμε και νερό.