18 Σεπτεμβρίου 2016 - 13:00:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 2
Σκόρερς
57' Γαλανόπουλος
69' Γαλανόπουλος

Και τώρα… Αλσούπολη

Κάνοντας ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μας εξασφάλισε την πρόκριση στην 3η φάση του κυπέλλου της ΕΠΣΑ, όπου κληρώθηκε να αντιμετωπίσει το Αιγάλεω, εκτός έδρας.

Σε συνθήκες καύσωνα διεξήχθη το (τύποις εκτός έδρας) παιχνίδι με την Πέρα Κλουμπ, με τον Απόλλωνα να επικρατεί τελικά 2-1, αφού πρώτα είχε βρεθεί πίσω στο σκορ, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Στο πρώτο 10λεπτο ήδη η ομάδα μας είχε εκδηλώσει τρεις τελικές, με σουτ του Κανδεράκη στο 4′ (στα χέρια του τερματοφύλακα) και των Γαλανόπουλου (8′, άουτ) και Βλογιαννίτη (9′, άουτ). Ο ρυθμός ήταν ελεγχόμενος, ωστόσο το πρώτο σουτ των αντιπάλων στο 17′ κατέληξε στα δίχτυα του Καλλιαμπάκου, που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Παρά την ψυχρολουσία, το τέμπο δεν άλλαξε. Στο 19′ ο Παπουτσής σπατάλησε τη μεγαλύτερη ευκαιρία ως τότε, όταν μετά από ένα-δύο με τον Βλογιαννίτη, πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα, ενώ κεφαλιά του ίδιου στο 26′ πέρασε άουτ.

Στόχο δεν βρήκαν ούτε οι Σταμάτης (32′) και Κούκος (35′), με τον Βλογιαννίτη στο 45′ να ανοίγει την μπάλα σε τετ α τετ κι ενώ ένα λεπτό πριν ο Καλλιαμπάκος είχε αποκρούσει επικίνδυνο απευθείας φάουλ.

Οι τελικές με το σφύριγμα της λήξης του α’ ημιχρόνου ήταν 2-8, το σκορ όμως 1-0. Οι συσχετισμοί αναφορικά με τις ευκαιρίες δεν άλλαξαν στην επανάληψη, άλλαξε ωστόσο το αποτέλεσμα, προκειμένου να αποδοθεί δικαιοσύνη.

Ο αντίπαλος γκολκίπερ απέκρουσε προσπάθειες του Μήτρου στο 50′ και το 51′, αλλά και του Γαλανόπουλου στο 55′, όμως στο 57′ ήρθε σύμφωνα με τη ροή του αγώνα η ισοφάριση, με απευθείας φάουλ-κεραυνό του «Γαλανό».

Ο αρχηγός ήταν εκείνος που έκανε και το 1-2 στο 69′ με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Μήτρου, ενώ δικό του σουτ πάλι στο 79′ πέρασε άουτ.

Στο τελικό στάδιο του αγώνα επικράτησε… αναρχία, ενώ έπρεπε να είχαμε διαχειριστεί καλύτερα την κατάσταση. Η μπάλα ήταν πάνω-κάτω, οι ευκαιρίες πάλι περισσότερες δικές μας, αλλά δύο φορές χρειάστηκε να επέμβει ο Καλλιαμπάκος, σε σουτ στο 85′ και παραλίγο αυτογκόλ του Οικονομόπουλου στο 90′. Ακολούθησε πλασέ του Μήτρου άουτ στο 91′ και μοναδικό τετ α τετ χαμένο του Κανδεράκη στο 94′, με το σκορ τελικά να μην αλλάζει.

Σε σχέση με την εικόνα στο πρώτο ματς, υπήρξε βελτίωση. Στο Χαϊδάρι εκδηλώσαμε συνολικά 6 τελικές (οι 3 έγιναν γκολ), με την Πέρα Κλουμπ σχεδόν τριπλάσιες (17, εκ των οποίων 2 γκολ). Και πάλι, πάντως, χωρίς να είμαστε πολύ καλοί.

Κρατάμε, λοιπόν, τη νίκη, που πάντα είναι σημαντική, το ότι αυτή επιτεύχθηκε με ανατροπή και με δυσκολία, κάποια καλά διαστήματα που είχαμε μέσα στο παιχνίδι, το καλό ντεμπούτο του Καλλιαμπάκου στο τέρμα και το ότι ήδη σε δύο αγώνες ο κόουτς Χρήστος Βλάχος χρησιμοποίησε 19 ποδοσφαιριστές.

Αυτά που… δεν κρατάμε, τα αφήνουμε για εμάς και αφοσιωνόμαστε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Το προσεχές Σάββατο 24/9 (16:30) στο γήπεδό μας φιλοξενούμε την Αλσούπολη, μία ομάδα με την οποία παραδοσιακά τα τελευταία χρόνια γίνονται δυνατά και ενδιαφέροντα ως το τέλος παιχνίδια.