1 Οκτωβρίου 2016 - 16:30:00 ΚΑΤΩ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 2
ΠΟΨ
0
2

Ενας Κούκος… φέρνει την άνοιξη!

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα μας, ως τυπικά φιλοξενούμενη του… φιλοξενούμενού μας ΠΟΨ! Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Απόλλων είχε την ουσία και «χτύπησε» δύο φορές στο τέλος.

Με πάρα πολύ κόσμο και των δύο ομάδων στις κερκίδες και ατμόσφαιρα στην οποία θριάμβευσαν ο ποδοσφαιρικός πολιτισμός και το ευ αγωνίζεσθαι, το παιχνίδι είχε εκ των προτέρων ενδιαφέρον και οι ποδοσφαιριστές έσπευσαν να το επιβεβαιώσουν με το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή Σχίζα.

Πρώτη απείλησε η ομάδα μας, με το σουτ του Οικονομόπουλου από πλάγια θέση στο 5ο λεπτό να φεύγει λίγο άουτ, με τον ΠΟΨ να απαντά στο επόμενο λεπτό με άστοχη κεφαλιά του Ναστούλη σε κόρνερ. Αυτή η φάση ήταν οιωνός για το τι θα επακολουθούσε, σχετικά με την… εναέρια κυριαρχία των αντιπάλων μας.

Στο 13′ προσπάθεια του Μήτρου κόπηκε τελευταία στιγμή και με υπόδειξη… περίεργου οφσάιντ, νέα απάντηση από τον ΠΟΨ στο 14′, με σουτ του Περουτσέα να περνάει άουτ. Ο ίδιος παίκτης στο 18′ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα ως τότε, όταν μόνος του από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Σύρακα.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και οι φάσεις εναλλάσσονταν, έτσι στο 22′ ο Μήτρου αστόχησε από γύρισμα του Σταμάτη και στο 24′ ο Καρυστινός για τον ΠΟΨ πλάσαρε άστοχα, όταν ο Σύρακας δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα σε γέμισμα στην περιοχή μας.

Ο Μήτρου απείλησε ξανά στο 26′ με σουτ που έβγαλε σε κόρνερ ο Χρανιώτης και η τελευταία αξιοσημείωτη φάση του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 28′, με σουτ του Γαλανόπουλου που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΠΟΨ.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν στην επανάληψη με δύο ευκαιρίες σε κόρνερ, κεφαλιά του Παπαδόπουλου στο 49′ που έφυγε ψηλά άουτ και ακόμα μία προσπάθεια στο 56′ που αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από τον Αρτσάνο.

Από κόρνερ ξεκίνησε και η δική μας πρώτη μεγάλη φάση στο β’ μέρος, με τον Αντωνόπουλο στο 61′ εξ επαφής να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά στα χέρια του Χρανιώτη. Αμεσα έχασε κι άλλη ευκαιρία ο ΠΟΨ στο 62′, με τον Σύρακα να νικάει τον Περουτσέα.

Το παιχνίδι φαινόταν ότι θα κριθεί στην κόψη του ξυραφιού. Ο ΠΟΨ, με ψηλά κορμιά και δύναμη έδειχνε επικίνδυνος σε κάθε στημένη φάση, ενώ ο Απόλλων είχε καλύτερη κυκλοφορία μπάλας, πλην όμως αδυνατούσε να πιάσει ένα σταθερά καλό ρυθμό μέσα στο παιχνίδι, περιοριζόμενος σε εκλάμψεις.

Στο 66′ από γύρισμα του Μήτρου ο Οικονομόπουλος δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα και στο επόμενο λεπτό ακυρώθηκε γκολ για την ομάδα μας, καθώς ο Παπουτσής ήταν σε θέση οφσάιντ.

Αλλη μία ευκαιρία σε στημένο για τον ΠΟΨ στο 68′ και απόκρουση του Σύρακα σε απευθείας φάουλ στο 74′.

Τη μονοτονία του 0-0 έσπασε ο Βασίλης Κούκος, χρυσή αλλαγή του Χρήστου Βλάχου. Ηταν το 78ο λεπτό, όταν ο Γαλανόπουλος (φωτό πάνω) εκτέλεσε με δύναμη απευθείας φάουλ, η μπάλα έσκασε μπροστά στον τερματοφύλακα, που δεν κατάφερε να την μπλοκάρει και ο «Κούκοτς» ερχόμενος σαν τρέιλερ αντέδρασε πιο γρήγορα απ’ όλους καρφώνοντάς την στα δίχτυα.

Ηταν το πρώτο γκολ της καριέρας του και ο ίδιος το είχε προαναγγείλει στους συμπαίκτες του στον πάγκο, δικαιωματικά λοιπόν το πανηγύρισε έξαλλα!

Ο εφιάλτης των στημένων φάσεων δεν έλεγε να σταματήσει, όμως, με τον ΠΟΨ στο 87′ να αγγίζει την ισοφάριση, όταν το πλασέ του Περουτσέα, έπειτα από αναμπουμπούλα στη μεγάλη περιοχή, σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Σύρακα!

Στο 89′ η ομάδα μας έχασε με δεύτερη κίτρινη τον αρχηγό Γιώργο Γαλανόπουλο, ωστόσο ήταν αυτή που σκόραρε στο 92′, με τον Οικονομόπουλο να εκμεταλλεύεται λάθος στην αντίπαλη άμυνα και με μία επαφή να πετυχαίνει το δεύτερό του γκολ στο πρωτάθλημα, «κλειδώνοντας» τους τρεις βαθμούς.

Εν κατακλείδι, ήταν ένα ματς στο οποίο υστερήσαμε σε αρκετούς τομείς και σίγουρα ως εμφάνιση δεν μπορεί να μας αφήνει ικανοποιημένους. Από την άλλη, το να κερδίζεις στην κακή σου μέρα, μία ισχυρή ομάδα που είχε και αυξημένο κίνητρο, λέει πάρα πολλά. Και, σίγουρα, έχοντας νικήσει δουλεύεις καλύτερα μέσα στην εβδομάδα και με άλλη ψυχολογία.

Το πρωτάθλημα μόλις ξεκίνησε και κάθε εβδομάδα θα έχει τέτοια παιχνίδια, ανταγωνιστικά ως το τέλος, αφού κατά γενική ομολογία ο όμιλος είναι ο πιο δυνατός της Β’ κατηγορίας.

Συνεπώς, ούτε κερδήθηκε τίποτα το Σάββατο ούτε και θα χανόταν, αν το αποτέλεσμα δεν ήταν το επιθυμητό. Επόμενος αντίπαλος ο φιλόδοξος κι ενισχυμένος Νεοπεντελικός, πάλι στο γήπεδό μας (Σάββατο 8/10).

Καλή συνέχεια να ευχηθούμε και στον ΠΟΨ, σίγουρα δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος για κανέναν στον όμιλο.