ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛ. 1
12 Μαΐου 2018 - 17:30:00 ΑΙΓΑΛΕΩ Δ.Α.Κ. 1

Και τώρα… τελικός!

Μετά τις δύο σερί κατακτήσεις σε επίπεδο Παίδων, ήρθε η ώρα και για τους Νέους του Απόλλωνα να διεκδικήσουν την κορυφή της Αθήνας!

Ούτε οι Τράχωνες κατάφεραν να φρενάρουν τον Απόλλωνα στον δρόμο προς τον τελικό! Σε μία διαδρομή 27 αγώνων με μόλις μία ήττα, οι Νέοι του Αντώνη Ταβερνάρη έφτασαν μέχρι εκεί που δεν είχε ξαναφτάσει ποτέ ο σύλλογος σε επίπεδο Νέων.

Δύο ημιτελικοί ΕΠΣΑ ήταν ως τώρα η κορύφωση αυτής της Ακαδημίας, συν βεβαίως τους δύο συνεχόμενους νικηφόρους τελικούς στους Παίδες. Από τη… συλλογή έλειπε ένας τελικός Νέων και τα παιδιά μας το κατάφεραν στο πιο δύσκολο πρωτάθλημα των τελευταίων ετών, με τη συμμετοχή και τμημάτων ΠΑΕ!

Από τις 100+ ομάδες που συμμετείχαν στη διοργάνωση, ο Απόλλωνας Χαλανδρίου θα γράψει το όνομά του μεταξύ των δύο φιναλίστ, έχοντας μία πολύ δυνατή αντίπαλο, γνώριμή μας από την πρώτη (νίκη 1-0) και δεύτερη φάση (ισοπαλία 3-3). Την ΑΕ Κηφισιάς, σύλλογο Γ’ Εθνικής που διαθέτει στο δυναμικό της ποδοσφαιριστές από διάφορες ΠΑΕ.

Στον ημιτελικό με τους Τράχωνες οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν στα πρώτα 40′. Παρότι αμφότερες έπαιξαν ποιοτικό ποδόσφαιρο, ήταν αρκετά προσεκτικές στις άμυνές τους και έτσι δεν έδωσαν καθαρές ευκαιρίες η μία στην άλλη. Στην επανάληψη, όμως, το σκηνικό άλλαξε, με τον Απόλλωνα να παίρνει τα ηνία και τους τυπικά γηπεδούχους (ο αγώνας έγινε στο Αιγάλεω) να μην μπορούν να ακολουθήσουν στον ίδιο ρυθμό.

Ο Στεργιώτης έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με το «καλημέρα» στην επανάληψη, όταν από κεφαλιά του Παπαδάκη βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα που τον νίκησε. Ο «Φράγκι», όμως, σκόραρε στη δεύτερη κλασική φάση του ματς, στο 73ο λεπτό, αξιοποιώντας την ασίστ του Χριστοδούλου και αφού είχε προηγηθεί ωραία πάσα-λόμπα του Παπαδάκη.

Αξια αναφοράς η εξαιρετική συμπεριφορά της αντίπαλης ομάδας, ποδοσφαιριστών και φιλάθλων της, που ιπποτικά έδωσαν συγχαρητήρια στον Απόλλωνα. Μακάρι τέτοια φαινόμενα να αποτελούσαν τον κανόνα στους αγώνες των υποδομών αλλά και γενικότερα.

Και τώρα τελικός, λοιπόν, που θα διεξαχθεί την Κυριακή (20/5), αφού μία μέρα πριν γιορτάζει η ανδρική ομάδα την κατάκτηση του πρωταθλήματος στη Β’ ΕΠΣΑ, σε μία φανταστική χρονιά για τον σύλλογο.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Πατεράκης, Νικολόπουλος, Παπαθανάσης, Αντωνόπουλος, Μαζέτας, Κανέλλος, Αλεξανδράκης, Χριστοδούλου, Στεργιώτης, Κιτσόπουλος, Παπαδάκης.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Βασσάλος, Χατζής, Ζιγγιρίδης, Βουγιουκλάκης, Τσιπίσης, Σαράντος.