ΤΡΙΦΥΛΛΙΑΚΟΣ
1 - 2
12 Μαρτίου 2017 - 10:00:00 ΤΡΙΦΥΛΛΙΑΚΟΥ (AFC ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ) 9

Χτύπημα κόμπρας στο AFC!

Πολύ μεγάλη νίκη των Νέων του Απόλλωνα, απέναντι στον έως πρότινος πρωτοπόρο Τριφυλλιακό (AFC), για το πρωτάθλημα της ΕΠΣΑ.

Την πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκονται επιβεβαίωσαν οι Νέοι του Αντώνη Ταβερνάρη, κερδίζοντας ένα εκ των φαβορί, τον πολύ δυνατό Τριφυλλιακό. Μία νίκη, τέταρτη στη σειρά, που έβαλε… φωτιά στον όμιλο, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Σαν την κόμπρα χτύπησε η ομάδα μας στο πρώτο 10λεπτο, σημειώνοντας δύο γκολ που την έφεραν με το καλημέρα σε πλεονεκτική θέση.

Στο 7ο λεπτό, σε αντεπίθεση, ο Παπαδάκης γύρισε στον Αλεξανδράκη που τέλειωσε ιδανικά τη φάση, ενώ στο 10ο ο Στεργιώτης από πολύ πλάγια θέση και έχοντας περάσει τον τερματοφύλακα, βρήκε τον τρόπο να πλασάρει εύστοχα, γράφοντας το 0-2.

Από κει και πέρα, ο Απόλλων βρέθηκε κυρίως σε θέση άμυνας. Χωρίς να κλειστεί πολύ πίσω, είχε κοντά τις γραμμές, πολλές αλληλοβοήθειες και με πειθαρχημένο παιχνίδι και αυτοσυγκέντρωση δεν επέτρεπε καθαρές φάσεις στον αντίπαλο.

Αντίθετα, μάλιστα, θα μπορούσαμε σε δυο-τρεις περιπτώσεις να σκοράρουμε και τρίτο γκολ, αλλά Στεργιώτης και Παπαδάκης νικήθηκαν σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα.

Τρία λεπτά πριν τη λήξη ήρθε η μείωση με άπιαστο απευθείας φάουλ στο «Γ» του Καλλιαμπάκου, ενώ με την εκπνοή παραλίγο να έχουμε… εμφράγματα, όταν από λάθος τοποθέτηση των κεντρικών αμυντικών, βρέθηκε αφύλαχτος αντίπαλος στη μικρή περιοχή, όμως ευτυχώς πλάσαρε άουτ.

Ακολουθεί νέο ντέρμπι (Πεύκη εντός) και γενικά το πρόγραμμα των τεσσάρων αγωνιστικών που έχουν απομείνει είναι δύσκολο. Ωστόσο, με το πρόσωπο που δείχνουν το τελευταίο διάστημα οι Νέοι, δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Νικολόπουλος, Ζιγγιρίδης (41′ Χρηστάκης), Κανέλλος, Θεοδωρακόπουλος, Σαράντος (41′ Σπανός), Παπαδάκης, Συγγρός, Στεργιώτης (60′ Νικολαΐδης), Κρόι, Αλεξανδράκης.

SOCCERLINK

Πέρα Κλουμπ – Απόλλων 2-0

«Τσάμπα» ήττα για την ομάδα του Σταύρου Παναγιωτάκη, με το αποτέλεσμα να αδικεί την προσπάθεια των παιδιών.

Ενα τυχερό γκολ από αντίπαλο με σουτ έξω από την περιοχή, ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, επιβεβαίωσε τον άγραφο κανόνα του ποδοσφαίρου, που λέει ότι όταν χάνεις ευκαιρίες και δεν σκοράρεις, τελικά το γκολ θα το δεχθείς εσύ.

Συνολικά η ομάδα μας είχε 13 τελικές, για να δεχθεί και δεύτερο τέρμα δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, που διεξήχθη στο μικρό γήπεδο της ΕΠΟ, με τις πολλές αλλαγές να μη βοηθάνε στο να πιάσουμε καλό αγωνιστικό ρυθμό.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δαφαλιάς, Δημητράκος, Κέφης, Κολλιμάτσης, Κατσαρέλιας, Φουντάς, Καλημέρης, Σταθόπουλος, Πάνου, Παδής, Φέλιξ.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Νεμρί, Αλμπάνης, Γαούτσης, Ντισεμέν, Ταγκαλίδης, Κασεμπάι.