6 - 0
ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
19 Μαρτίου 2016 - 11:15:00 ΤΡΙΦΥΛΛΙΑΚΟΥ (AFC ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ) 10

Βαριά ήττα στο ντέρμπι

Στο ντέρμπι πρωτοπόρων του 12ου ομίλου στη β’ φάση του πρωταθλήματος της ΕΠΣΑ, ο Απόλλωνας γνώρισε βαριά ήττα με 6-0 από τον Τριφυλλιακό.

Ντέρμπι ήταν μόνο για 45 λεπτά το ματς και το τελικό σκορ αποτελεί ένα ηχηρό καμπανάκι εν όψει πλέι οφ, έστω κι αν αυτή ήταν η πρώτη μας ήττα στη β’ φάση.

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν έδειχνε τέτοια εξέλιξη. Το α’ μέρος ήταν σχεδόν μοιρασμένο, με το πρώτο 20λεπτο να ανήκει στην ομάδα μας και το δεύτερο στον Τριφυλλιακό, με τη διαφορά ότι η δική μας υπεροχή ήταν ανούσια ενώ των αντιπάλων και γκολ τους απέφερε (έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 35′) και μια-δυο πολύ καλές φάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην από το 45′ και μετά, όταν έπειτα από λάθος του κεντρικού μας αμυντικού έγινε το 2-0.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα μας έχασε την ηρεμία της και το καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα στο 57′ ο Τριφυλλιακός να κερδίσει πέναλτι και την αποβολή του τερματοφύλακα Βασσάλου, το οποίο και μετουσίωσε σε γκολ.

Η ομάδα μας δεν κλείστηκε, μένοντας πιστή στις αρχές της για επιθετικό ποδόσφαιρο, κάτι που είχε ως συνέπεια το σκορ να πάρει διαστάσεις. Αυτό που πρέπει να μας προβληματίσει για τη συνέχεια, πάντως, είναι ακριβώς αυτό το 0 στην επίθεση και όχι τα 6 στην άμυνα, αφού περίπου λίγο περισσότερα έχουμε δεχθεί σε όλη τη σεζόν.

Ο,τι και να γίνει στο επόμενο ματς με τον Ατταλο, η ομάδα μας θα παραμείνει στη 2η θέση του ομίλου και θα διασταυρωθεί με τον 4ο του 11ου γκρουπ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Χρηστάκης, Θαλασσέλης (55′ Κουβαρδάς), Καραχάλιος, Θεοδωρακόπουλος, Καραούζας Παντ., Κέφης (60′ Μαρινάγης), Κρόι, Καραούζας Παν., Συγγρός Β., Αλεξανδράκης (50′ Γεωργούτσος).