5 Μαρτίου 2016 - 15:30:00 ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ 22
0
1

Μπορούσαμε και πιο εύκολα

Με ένα εκπληκτικό γκολ του Γιώργου Γαλανόπουλου, το ωραιότερο της χρονιάς ως τώρα, η ομάδα μας επικράτησε 1-0 του Τριφυλλιακού και άφησε πίσω της ένα αρνητικό σερί τεσσάρων αγωνιστικών δίχως νίκη (0-2-2).

Σε γενικές γραμμές καλή εμφάνιση από τον Απόλλωνα στη… μοκέτα των Μελισσίων και απολύτως δίκαιη νίκη.

«Πιο ομάδα» σε όλα τα επίπεδα η δική μας, με λίγη προσοχή στα τελειώματα των φάσεων που δημιούργησε, θα είχε κερδίσει πολύ πιο εύκολα. Και κάτι που μάλλον λίγοι θα έχουν προσέξει…: διαθέτουμε την καλύτερη άμυνα του ομίλου, σε ό,τι αφορά τα εκτός έδρας παιχνίδια (7 γκολ παθητικό σε 11 ματς)!

Ο Απόλλων μπήκε δυνατά και σκόραρε στο 5′ με κεφαλιά του Παναγιώτου, ο οποίος όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ κι έτσι το γκολ ακυρώθηκε.

Ο ίδιος παίκτης με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής κι έπειτα από γύρισμα του Γαλανόπουλου έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του τερματοφύλακα, ενώ σε ανάλογη φάση στο τέλος του ημιχρόνου ο Κανδεράκης πλάσαρε άουτ.

Στο ίδιο διάστημα χρειάστηκαν δύο φορές τα αντανακλαστικά του Σύρακα: η πρώτη όταν σε κεφαλιά αμυνόμενου η μπάλα κατευθυνόταν στο «Γ» και αυτός την… κατέβασε, στέλνοντάς την στο δοκάρι, και η δεύτερη σε τετ α τετ που απέκρουσε με τα πόδια, ευρισκόμενος στη σωστή θέση.

Καλό ήταν το ξεκίνημά μας και στην επανάληψη, αυτή τη φορά επιβραβεύτηκε με γκολ στο 50ό λεπτό. Και τι γκολ… γκολάρα!

Ο Γαλανόπουλος από τη γωνία της μεγάλης περιοχής έστειλε με πλασέ ακριβείας την μπάλα συστημένη στο απέναντι «Γ» και το πανηγύρισε μπροστά στην κερκίδα όπου βρίσκονταν οι πάντα πιστοί φίλοι της ομάδας.

Στη συνέχεια διαχειριστήκαμε σωστά το προβάδισμα στο σκορ, καθώς δεν απειληθήκαμε ουσιαστικά από τους γηπεδούχους, μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

Από την άλλη, δεν είχαμε την ψυχραιμία στην τελική πάσα, στην τελική ενέργεια, ώστε να εκμεταλλευτούμε τους πολλούς κενούς χώρους που υπήρχαν, για να πετύχουμε δεύτερο γκολ.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Γογγολίδης, όταν με στρωμένη την μπάλα στο καλό του αριστερό πόδι και μέσα από την περιοχή, την έστειλε άουτ.

Η ομάδα μας χρειαζόταν τη νίκη, για βαθμολογικούς και ψυχολογικούς λόγους. Στόχος είναι να τερματίσουμε όσο ψηλότερα γίνεται (η 10η θέση δεν μας αντιπροσωπεύει) και οι νίκες φέρνουν πάντα καλύτερη διάθεση στις προπονήσεις.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σύρακας, Βλάχος, Τσεσμελής, Γαλανόπουλος, Παναγιώτου, Παπαδόπουλος, Παπουτσής, Κανδεράκης, Βλογιαννίτης (67′ Οικονόμου), Μήτρου (87′ Γιαννόπουλος), Γογγολίδης.