8 Δεκεμβρίου 2012 - 15:00:00 ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 10
ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
0
5

Η ομάδα που όλοι αγαπήσαμε!

Επιστρέψαμε! Θυμίζοντας την ομάδα των πρώτων αγωνιστικών, ο Απόλλωνας μετέτρεψε ένα δύσκολο παιχνίδι σε περίπατο, μη αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο. 5-0 στα Βριλήσσια, που δεν είχαν χάσει τις προηγούμενες πέντε αγωνιστικές, με τον Κομνηνό να κάνει… πράγματα και θαύματα, αλλά και όλη την ομάδα σε πολύ υψηλά επίπεδα απόδοσης.

Αν κάποια σημάδια ζωντάνιας είχαν φανεί από την προηγούμενη εβδομάδα, το Σάββατο (8/12) έκαναν την εμφάνισή τους… πανηγυρικά.

Κι αυτό διότι η ομάδα μας μπήκε από το πρώτο λεπτό όπως ακριβώς έπρεπε στο ματς, πίεσε τη νεανική ομάδα των Βριλησσίων και δεν τους άφησε να πάρουν ανάσα, με το γρήγορο προβάδισμα στο σκορ να έρχεται απόλυτα φυσιολογικά.

Το χορό των γκολ, λοιπόν, άνοιξε ο Φοίβος Κοτσαύτης στο 10’, με έξοχη κεφαλιά έπειτα από καλοτραβηγμένο φάουλ του Κουφού. Στο 25’ ο Κομνηνός με εκπληκτικό απευθείας φάουλ έγραψε το 0-2 και όλα πήραν από νωρίς το… δρόμο τους.

Καμία απειλή για την εστία μας στο πρώτο 45λεπτο, αντίθετα δημιουργήσαμε και χάσαμε κι άλλες ευκαιρίες, με ένα απευθείας κόρνερ του Φίλιππου Κοτσαύτη (επανήλθε, μετά τον τραυματισμό του), μάλιστα, να «γλύφει» το δεύτερο δοκάρι!

Κλειδί για την οριστικοποίηση της νίκης στην επανάληψη θα ήταν ένα τρίτο γκολ και φρόντισε γι’ αυτό ο Κομνηνός. Επέλαση δική του από δεξιά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πλάσαρε εύστοχα και 0-3 στο 49’.

Η ομάδα μας συνέχιζε να παίζει πολύ όμορφο, στρωτό ποδόσφαιρο, με πειθαρχία στο παιχνίδι της, που δεν επέτρεπε στα Βριλήσσια να αναπτυχθούν.

Ακολούθησαν ακόμα δύο γκολ, σε διάστημα ενός λεπτού: στο 65’ ο Κομνηνός (0-4) και στο 66’ ο Παπουτσής (0-5) νίκησαν τον αντίπαλο γκολκίπερ με δυνατά σουτ εκτός περιοχής, με το μήνυμα της εμφατικής νίκης να… ακούγεται σε όλο τον όμιλο – και ας βγουν πάλι κάποιοι να πουν περί «συμπτωματικών νικών του Απόλλωνα».

Προς το τέλος είχαμε και τη φάση του Γαλανόπουλου, που τράνταξε με πλασέ από κοντά το οριζόντιο δοκάρι, συν το καθαρό πέναλτι που δεν δόθηκε πάνω στον Αλεξόπουλο, αλλά δεν πειράζει, για εμάς πέναλτι δεν υπάρχουν…

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, το ζητούμενο είναι να συνεχίσουμε έτσι στα δύο παιχνίδια πριν τις γιορτές, αρχής γενομένης με αυτό κόντρα στην επικίνδυνη και έμπειρη ΑΕ Γλυφάδας, το προσεχές Σάββατο (15/12) στην έδρα μας.