ΑΝΔΡΕΣ: Αγ. Ιερόθεος – Απόλλων 1-0 (vid)

Ο Απόλλωνας ηττήθηκε από τον Αγιο Ιερόθεο (1-0 στο 87′), σε ματς όπου οι γηπεδούχοι είχαν και την αβάντα… μπράβων.

Εν έτει 2024 υπάρχουν ακόμα σωματεία που ποντάρουν στη «λογική» εκφοβισμού των αντιπάλων με τη χρησιμοποίηση μπράβων.

Δεν έπαιξαν κάποιο ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα, ούτε η αναφορά στους τύπους του υποκόσμου γίνεται για να δικαιολογηθεί το αποτέλεσμα. Αλλά δεν θα παραμείνουμε και σιωπηλοί.

Οι παρατηρητές και οι διαιτητές ενημερώθηκαν έγκαιρα για το σκηνικό που έστησαν οι γηπεδούχοι, δεν έκαναν όμως τίποτα για να το αποτρέψουν.

Θέλουμε να πιστεύουμε ότι «παρατήρησαν» πως η ομάδα μας έκατσε στον πάγκο στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, διότι τα «άγια» παιδιά είχαν ανεμπόδιστα πάρει θέση… υποδοχής έξω από τα αποδυτήριά μας.

Αυτό που δεν θα μάθουμε ποτέ είναι τι θα συνέβαινε αν κερδίζαμε, είτε στην εξέδρα είτε στον αγωνιστικό χώρο ενός γηπέδου που είναι πραγματικά ξέφραγο αμπέλι και ο καθένας μπορεί να πάει όπου θέλει ανά πάσα στιγμή.

Σε ό,τι αφορά το ματς, ο Απόλλωνας το είχε υπό έλεγχο και δεν κινδύνευε στα πρώτα 60-65 λεπτά, πλην μιας φάσης όπου προηγείται επιθετικό φάουλ στον Αγγελόπουλο.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι έφεραν την μπάλα στην περιοχή μας, είχαν δοκάρι στο 64′ και βρήκαν το γκολ σε κόρνερ στο 87′.

Δύο λεπτά πριν είχε κοπεί με αμφισβητούμενη υπόδειξη οφσάιντ ο Χαραλάμπους ενώ έβγαινε «φάτσα» με τον τερματοφύλακα, ενώ το δικό του γκολ στο 86′ ακυρώθηκε σωστά για τον ίδιο λόγο.

Στα θετικά αξίζει να σημειωθεί η επιστροφή του εκ των περσινών MVP Παναγιώτη Παπαδάκη, στο πρώτο του επίσημο ματς μετά από σχεδόν 6 μήνες. Σιδερένιος «Παπ»!

Απομένουν τρεις αγωνιστικές και ακόμα εξαρτιόμαστε από τα δικά μας αποτελέσματα, αφού με ισάριθμες νίκες τερματίζουμε σίγουρα στη 12η θέση κι ενδεχομένως ψηλότερα.

Την άλλη εβδομάδα φιλοξενούμε σε «τελικό» τους Αγίους Αναργύρους.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Μπεθάνης (85′ Θεοδωρακόπουλος), Νούσης (85′ Παπαγεωργίου), Ψάλλας, Παναγιώτου, Αγκόλλη, Ζώης (62′ Πρόξενος), Αγγελόπουλος, Κανδεράκης (79′ Βλάχος), Χαραλάμπους, Λυμπερόπουλος (79′ Παπαδάκης).