ΑΝΔΡΕΣ: Ηράκλειο – Απόλλων 3-2

Με ψηλά το κεφάλι και πιστός στις ποδοσφαιρικές του αρχές, αποχαιρέτησε ο Απόλλωνας τη φετινή διοργάνωση του Κυπέλλου της ΕΠΣΑ.

Κόντρα σε ομάδα ανώτερης κατηγορίας, σε ιδιαίτερο γήπεδο και με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή του, ο Απόλλωνας στάθηκε καλά για μεγάλα διαστήματα και πάλεψε ακόμα και όταν βρέθηκε να χάνει με 3-0.

Το Ηράκλειο σκόραρε στις δύο πρώτες του ευκαιρίες στο ματς (39′, 45′), πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με ένα υπερβολικό, για την εικόνα του αγώνα, 2-0.

Το κακό για τον Απόλλωνα τρίτωσε στο 55′ (3-0) και εκεί που θα περίμενε κανείς να έρθει κατάρρευση, κάτι τέτοιο ουδέποτε συνέβη.

Οι μικρές διαστάσεις του γηπέδου δεν απέτρεψαν την ομάδα μας από το να προσπαθήσει να παίξει ορθολογικά. Λάθη έγιναν, και είναι αδύνατο να αποφευχθούν σε τόσο λίγα μέτρα, αλλά έγιναν και πολλά σωστά.

Η επιμονή μας ανταμείφθηκε με δύο γκολ στο φινάλε, από δύο παιδιά που σκόραραν για πρώτη φορά με τη φανέλα της ανδρικής ομάδας.

Στο 84′ ο Δημήτρης Παπαντωνόπουλος εκμεταλλεύτηκε μπέρδεμα τερματοφύλακα-στόπερ και πλάσαρε σωστά, ενώ στο 90′ μία υπέροχη ομαδική προσπάθεια κατέληξε σε ασίστ του Τζάκσον στον Αχιλλέα Νίνο, ο οποίος μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα.

Ο διαιτητής… φρόντισε να λήξει το ματς αμέσως, χωρίς να κρατήσει ούτε λεπτό καθυστέρησης, αλλά δεν είναι κάτι που μας απασχόλησε ιδιαίτερα.

Ηδη το μυαλό μας βρίσκεται στον επερχόμενο αγώνα πρωταθλήματος με τον Κολωνό (Σάββατο, 16:30), σε ένα ακόμα πιο μικρό γήπεδο, το πιο μικρό της Αθήνας για την ακρίβεια, αυτό της Ακαδημίας Πλάτωνος.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Τρουπάκης, Παπαδάκης, Ζκέρης (46′ Πρόξενος), Αγγελόπουλος, Κρομμύδας (46′ Καναλουπίτης), Αγκόλλη, Ζώης (60′ Κανδεράκης), Μπεθάνης (70′ Νίνος), Παπαντωνόπουλος, Παγώνης (46′ Στεργιώτης), Τζάκσον.