ΑΝΔΡΕΣ: Μελίσσια – Απόλλων 1-2 (vid)

Μεγάλο διπλό στα Μελίσσια για τον Απόλλωνα, που αντέδρασε στην ψυχρολουσία του 5ου λεπτού, γύρισε στο άψε-σβήσε το ματς και διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι τέλους.

Η ομάδα μας έδειξε για πολλοστή φορά χαρακτήρα και πανηγύρισε ένα πολύτιμο τρίποντο, απέναντι σε έναν αντίπαλο με τους ίδιους στόχους.

Ο Απόλλωνας δεν μπήκε καλά, έδωσε ένα γκολ στο 5’ και μία ακόμα καλή στιγμή στα Μελίσσια, ωστόσο δεν πανικοβλήθηκε. Συνέχισε να παίζει την μπάλα του, επιβλήθηκε πλήρως και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για την ανατροπή.

Στο 12’ συνεργάστηκαν Κανδεράκης-Κούρος από τα αριστερά, ο δεύτερος πάτησε περιοχή και γύρισε στον κατάλληλο χρόνο στον Χαραλάμπους, που με άψογο πλασέ έγραψε το 1-1: γκολ με 5 πάσες και μέσα σε 10 δευτερόλεπτα από τη στιγμή που ανακτήθηκε η μπάλα!

Το γκολ αφιερώθηκε στον πρόεδρο Βαγγέλη Ξυπολιτίδη, για την ξαφνική απώλεια συγγενικού του προσώπου, παραμονές του αγώνα.

Ενα λεπτό μετά, ο Χαραλάμπους βρέθηκε ξανά σε θέση βολής από πάσα του Κανδεράκη, αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο άουτ.

Στο 22’ κρύφτηκε η μπάλα για δεύτερη φορά: Παπουτσής κλέβει ψηλά, δίνει στον Κανδεράκη, με τακουνάκι αυτός ξανά στον Παπουτσή, με τη μία γύρισμα στον Κούρο, επιτόπια ντρίμπλα στον αμυντικό, πλασέ από τη μικρή περιοχή και γκολ για το 1-2!

Εξαιρουμένου του πρώτου 5λέπτου, μόνο Απόλλωνας υπήρχε στο γήπεδο στο 1ο ημίχρονο, η υπεροχή του όμως δεν μετουσιώθηκε σε μεγαλύτερο προβάδισμα.

Αναμενόμενα οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στην επανάληψη και προσπάθησαν να φέρουν την μπάλα στην περιοχή μας, κυρίως μέσω στατικών φάσεων. Ο Απόλλωνας δεν συνέχισε στο ρυθμό του 1ου ημιχρόνου, κουράστηκε, αγχώθηκε αλλά και πάλι έβγαλε δύο καθαρές φάσεις για να «τελειώσει» το ματς.

Στο 79’ ο τερματοφύλακας απέκρουσε εξ’ επαφής το πλασέ του Κούρου από το γύρισμα του Παπουτσή, με τον Χαραλάμπους στο 80’ να βγαίνει τετ α τετ από πλάγια θέση μετά την πάσα του Μπεθάνη αλλά να αστοχεί για λίγα εκατοστά!

Ο Καλλιαμπάκος ήταν σταθερός και στη θέση του στις δυο-τρεις περιπτώσεις που χρειάστηκε, η άμυνά μας ανταποκρίθηκε στις μεγάλες μπαλιές των αντιπάλων και το τελικό τριπλό σφύριγμα ήρθε με ανακούφιση αλλά και μεγάλη ικανοποίηση για την προσπάθεια που έγινε και τους σημαντικούς βαθμούς που κατακτήθηκαν.

Ακόμα, βέβαια, δεν έχει κριθεί τίποτα. Απομένουν 9 αγωνιστικές και το πρόγραμμά μας είναι δύσκολο, αρχής γενομένης από το εντός έδρας ματς με τα Σούρμενα (Σάββατο 17/2, 15:00), μία ομάδα που μέχρι πριν λίγες αγωνιστικές διεκδικούσε τον τίτλο.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Μπεθάνης (80’ Θεοδωρακόπουλος), Νούσης (72’ Πρόξενος), Ψάλλας (72’ Παναγιώτου), Αγγελόπουλος, Αγκόλλη, Παπουτσής, Ζώης (62’ Ρεζκ), Κανδεράκης, Χαραλάμπους, Κούρος (80’ Βλάχος).