ΑΚΑΔΗΜΙΑ: 4×4 νίκες!

Κ18 (1)

Απόλλων Σμύρνης (ερασ.) – Απόλλων Χαλανδρίου 0-3

Κάνοντας το καλύτερο φετινό της παιχνίδι, η ομάδα του Αντώνη Ταβερνάρη σημείωσε την 6η νίκη της.

Ο Απόλλων Χαλανδρίου δημιούργησε σωρεία ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο, όλες μέσα από την περιοχή, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να δείχνει ανίκητος: τρεις με τον Ζυγομήτρο, δύο με τον Λεοντάκη (και δοκάρι), δύο με τον Κουσουλή, μία με τον Ρίζο και μία με τον Μίσιο.

Στο ίδιο διάστημα ακυρώθηκε χωρίς λόγο (όπως είδαμε και στο βίντεο) το γκολ του Πολυμένου με κεφαλιά σε κόρνερ.

Στο β’ μέρος συνεχίσαμε στον ίδιο καλό ρυθμό, με τη διαφορά ότι μπήκαν τα γκολ. Το 0-1 με πλασέ του Ζυγομήτρου στο 55’ (γύρισμα Λεοντάκη), το 0-2 με πέναλτι του Χατζή στο 65’ (ανατροπή Λεοντάκη, έπειτα από γύρισμα του Ζυγομήτρου) και το 0-3 με πλασέ του Καραχάλιου στο 75’, έπειτα από πολύ όμορφη συνεργασία και τελική πάσα του Βλασσόπουλου.

«Το καλό, εκτός της νίκης, είναι ότι σταθεροποιηθήκαμε σε μια καλή απόδοση, με ωραίες συνεργασίες και πολύ πρέσινγκ, που θα μας βοηθήσει στην επόμενη φάση», σχολίασε ο Αντώνης Ταβερνάρης.

Στο τελευταίο παιχνίδι της Α’ φάσης, ο Απόλλωνας υποδέχεται τον Παράδεισο και με νίκη θα τερματίσει 2ος, εξασφαλίζοντας μπόνους 2 βαθμών για τη φάση των ισχυρών, κάτι που φάνταζε αδύνατο μετά το κακό ξεκίνημα.

Απόλλων: Βασιλειάδης, Σαράντος, Βασιλείου, Καρτσακλής, Μίσιος, Πολυμένος, Λουκής, Κουσουλής, Ζυγομήτρος, Λεοντάκης, Ρίζος.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Βλασσόπουλος, Χατζής, Καραχάλιος, Σπανός.

Κ18 (2)

Απόλλων Χαλανδρίου – Διάνα Ηλιούπολης 2-1

Σε ένα ακόμα παιχνίδι η ομάδα μας έδωσε γκολ στον αντίπαλο και έπειτα από ένα κακό γενικά α’ ημίχρονο, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ (0-1).

Στην επανάληψη, με αλλαγή σχηματισμού από τον Παναγιώτη Λυμπερόπουλο, η ομάδα μας έπαιξε φουλ επιθετικά, είχε χαμένο τετ α τετ, δοκάρι και πέτυχε τελικά δύο γκολ (Αλεξανδράκης, Σταθόπουλος), για να πάρει τη νίκη που άξιζε.

«Δωρίζουμε γκολ σε κάθε παιχνίδι και πρέπει να κάνουμε κάτι γι’ αυτό. Από την άλλη, δεν παρατάμε κανένα ματς και τα παιδιά αξίζουν συγχαρητήρια», τόνισε ο κόουτς «Λύμπε».

Στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της Α’ φάσης, ο Απόλλωνας αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον ΓΣ Αργυρούπολης και με ισοπαλία θα διατηρηθεί στην 3η θέση, που μας δίνει μπόνους 1 βαθμό στη φάση των ισχυρών.

Απόλλων: Τρουπάκης, Σπηλιωτόπουλος, Λαφιατής, Φόνι, Κιτσόπουλος, Ζούπα, Σταθόπουλος, Καλημέρης, Βέρρος, Ρίζος, Γιούρι.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Αλεξανδράκης, Μακαρέμ, Μοντεσάντος, Τεχλεμτζής, Καρίμ.

Κ16

Απόλλων Χαλανδρίου – Παράδεισος 1-0

Ακόμα μία νίκη, με καλή απόδοση αυτή τη φορά, για τους Παίδες του Αντώνη Ταβερνάρη.

Με αισθητά βελτιωμένη κυκλοφορία μπάλας, είχαμε τον έλεγχο του αγώνα αλλά όχι και το γκολ, μέχρι το 58’ (τα παιχνίδια διαρκούν 70’), που προήλθε από προσπάθεια του Μαστόρη και γύρισμα στον Χαραλάμπους, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα από τη μικρή περιοχή.

Με νίκη επί της Πεύκης την τελευταία αγωνιστική, ο Απόλλωνας θα περιμένει τα αποτελέσματα των δύο πρώτων, για να δει την τελική του κατάταξη και το μπόνους που θα έχει στη φάση των ισχυρών.

Απόλλων: Ζαπάντης, Κρομμύδας, Λέκα, Κωνσταντόπουλος, Μέντη, Κοχλιός, Γεωργακόπουλος, Νίνος, Κάινιχ, Χαραλάμπους, Χασιώτης.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν: Μπατσαλιάς, Φλουρέντζου, Μαστόρης.

Φούτσαλ

Εθνικός Παλλήνης (Απόλλων Χαλανδρίου) – Σαλαμίνα 6-2

Κατά 90% στα πλέι οφ πλέον η ομάδα μας, μετά και το 6-2 επί της Σαλαμίνας, που ήταν η 5η νίκη μας σε 8 αγωνιστικές.

Η ομάδα μας ήταν πιο αποτελεσματική και σοβαρή στα τελειώματα στο β’ ημίχρονο, γυρίζοντας το εις βάρος της 1-2.