Ιεράπολη – Απόλλων 0-4: Εύκολο δύο στα δύο

Με το άνετο 4-0 ο Απόλλωνας ντούμπλαρε τις (εκτός έδρας) επιτυχίες του στο πρωτάθλημα. Ιδανική αρχή, αλλά ο δρόμος είναι μακρύς.

Δεν είχε καλό ρυθμό η ομάδα μας στα πρώτα 30-35 λεπτά, παρ’ όλα αυτά της παρουσιάστηκαν δυο-τρεις καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, που πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Από την άλλη, δεν απειλούμασταν κιόλας, όσο όμως το ματς έμενε στο 0-0 και πλησίαζε το ημίχρονο, τόσο αυξανόταν ο βαθμός δυσκολίας.

Τη λύση έδωσε τελικά ο 15χρονος Παναγιώτης Κομνηνός, που αξιοποίησε ασίστ του Χαμπέρη κι έκανε το 0-1 στο 38’.

Ο τελευταίος με πέναλτι που κέρδισε ο Φλωκιώτης στο 45’ διαμόρφωσε το 0-2, σκορ με το οποίο έκλεισε το ημίχρονο και παρείχε μια σχετική ασφάλεια στην ομάδα μας.

Σοβαροί στην επανάληψη, οι παίκτες του Γιώργου Αλεξόπουλου δεν είχαν πρόβλημα να εδραιώσουν τη νίκη τους, με τον Κομνηνό αυτή τη φορά σε ρόλο δημιουργού, καθώς από τα πόδια του προήλθαν οι φάσεις για τα γκολ των Τάσου Χαμπέρη (64’) και Μάριου Γιάνκου (85’ – το πρώτο του με τη φανέλα της ομάδας μας).