Aίας Αθηνών – Απόλλων 0-4: Τετράστερος στο «κλουβί»

Εμφατικό 4-0 στο «κλουβί» της Ακαδημίας Πλάτωνος επί του Αίαντα Αθηνών, με πολύ καλή εμφάνιση, έπειτα από αρκετό καιρό.

Και αν κάποια ομάδα αδικείται από την έκταση του σκορ, αυτή είναι σαφέστατα η δική μας, που είχε τις ευκαιρίες να το φτάσει σε πολύ υψηλότερα επίπεδα.

Σε μια αγωνιστική που οι ανταγωνιστές για την άνοδο είχαν θεωρητικά (και όπως αποδείχθηκε και στην πράξη) πιο εύκολες αποστολές, το διπλό μέσα στον Αίαντα έμοιαζε με επιτακτική ανάγκη για την ομάδα μας, που διήνυσε μία περίοδο μέτριων έως κακών εμφανίσεων, με πολλές απώλειες βαθμών.

Και η ανάγκη αυτή εκδηλώθηκε με τον καλύτερο τρόπο από τους παίκτες μας: τους είδαμε αποφασισμένους από το 1ο λεπτό για τη νίκη και από την πρώτη στιγμή να μπαίνουν στο κλίμα και τις ιδιαιτερότητες, λόγω γηπέδου, αγώνα.

Ο Γιάννης Παππάς για τέταρτη φορά φέτος άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα (και στα προηγούμενα γκολ του η ομάδα μας έκανε το κομβικό 1-0), μόλις στο 5ο λεπτό με δυνατό σουτ, στα όρια της περιοχής.

Ο Απόλλωνας έθεσε τους δικούς του κανόνες στο γήπεδο, επέβαλλε πλήρως το ρυθμό του και πιέζοντας ασφυκτικά τον αντίπαλο έχασε τουλάχιστον τρεις κλασικές ευκαιρίες, πριν τελικά ο Φλωκιώτης εκμεταλλευτεί σέντρα ακριβείας του Χαμπέρη, για να κάνει το 2-0 στο 40’ – πρώτο φετινό γκολ του «Φλώκου».

Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και στην επανάληψη, νωρίς το 3-0 από τον Χαμπέρη, έπειτα από ασίστ του Παππά, ενώ το σκορ έκλεισε στο 70’ ο Παπουτσής, που έκανε πολλή δουλειά σε όλο το 90λεπτο και το γκολ ήρθε γι’ αυτόν σαν το κερασάκι στην τούρτα.

Κυρίως στις επεμβάσεις του αντίπαλου γκολκίπερ οφείλεται το γεγονός ότι δεν φτάσαμε σε σκορ-ρεκόρ κι ενώ αξίζει να επισημανθεί ότι αυτή ήταν η βαρύτερη φετινή ήττα του Αίαντα.

Συνολικά πολύ καλή η ομάδα μας, δεν υστέρησε κανείς, τόσο που ο γκολκίπερ Κτενιαδάκης ήταν ο θεατής με την καλύτερη θέση μέσα στο γήπεδο.

Νέα χαμόγελα για την εμφάνιση των «μικρών» (Δημαλέξης, Παπουτσής, Κανδεράκης) που ανέβηκαν πρόσφατα στην πρώτη ομάδα, επέστρεψαν οι Φλωκιώτης-Λισγάρης από τιμωρία και συνέβαλαν επίσης τα μέγιστα για τη νίκη, μετά από καιρό επανεμφανίστηκε ο Παναγιώτου και από το επόμενο παιχνίδι (3 Μαρτίου, Αετός Καλλιθέας) θα είναι διαθέσιμοι και οι Κομνηνός, Μαραθός και Τζαλαγκόνια.

Γεμίζει συνεπώς η «φαρέτρα» του προπονητή Γιώργου Αλεξόπουλου και στο κρισιμότερο στάδιο της σεζόν φαίνεται να υπάρχουν πολλές λύσεις.

Συνεχίζοντας με εμφανίσεις σαν τη σημερινή, με το πάθος που δείξαμε, την ομαδική προσήλωση στα μαρκαρίσματα και την αποφασιστικότητα, δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.