ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Το όνειρο έσβησε στους 8 για Κ18 & Κ16

Στους 8 της Αθήνας σταμάτησε το όνειρο για την Κ18 και την Κ16 του Απόλλωνα Χαλανδρίου, που αποκλείστηκαν από Μικρασιατικό και Ατρόμητο Αθηνών, αντίστοιχα.

Κοινή πορεία έγραψαν στις φετινές διοργανώσεις της ΕΠΣΑ τα δύο αγωνιστικά τμήματα του Απόλλωνα. Οι δύο ομάδες μας, Κ18 και Κ16, κατάφεραν να φτάσουν ως τα προημιτελικά, όπου και γνώρισαν την ήττα, μένοντας εκτός συνέχειας.

Θυμηθείτε εδώ το αφιέρωμα για τα 10 χρόνια της εκτόξευσης της Ακαδημίας

Σε κάθε περίπτωση, βέβαια, μιλάμε για μία ακόμα (διπλή) επιτυχία της Ακαδημίας και το σημαντικότερο είναι πως 7 παιδιά από την Κ16 και άλλα 12 από την Κ18, το καλοκαίρι θα συμμετέχουν στην προετοιμασία της πρώτης ομάδας!

Κ18 Μικρασιατικός – Απόλλων Χαλανδρίου 3-0

Σε κακή μέρα βρέθηκαν οι παίκτες του Αντώνη Ταβερνάρη και μοιραία ήρθε η ήττα από τον ανώτερο Μικρασιατικό.

Ολα θα μπορούσαν να ήταν διαφορετικά, αν ο Jackson Younyi είχε σκοράρει στη μεγάλη ευκαιρία του 5ου λεπτού, με τον πολύ καλό αντίπαλο τερματοφύλακα να λέει «όχι» στην κεφαλιά του.

Από κει και πέρα, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, όμως οι ισορροπίες άλλαξαν στο 30′, όταν από στατική φάση έγινε το 1-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η ομάδα μας μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση και δημιούργησε ευκαιρίες με τελικούς εκφραστές τον Ζήση Χαραλάμπους και τον Jackson Younyi. Εκεί, όμως, που φαινόταν ότι με κάποιο τρόπο θα βρίσκαμε το γκολ, οι αντίπαλοι σκόραραν σε αντεπίθεση στο 60′ για το 2-0.

Το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε δέκα λεπτά πριν τη λήξη, όταν χάσαμε ανεπανάληπτη ευκαιρία για να μειώσουμε, με τον τερματοφύλακα να σταματάει το πλασέ του Ζαχαρία Μαρκάκη. Η «χαριστική βολή» ήρθε στο 78′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και ενώ οι αντίπαλοι έπαιζαν από το 75′ με 10 παίκτες.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ευσταθίου, Πρόξενος, Μακρής (65′ Τσούμας), Μπεθάνης (71′ Βαλαβάνης), Δ. Μαρκάκης (70′ Ντελής), Αγγελόπουλος, Χαραλάμπους, Νίνος (41′ Ζ. Μαρκάκης), Younyi, Αλεφαντής (41′ Κοχλιός).

Κ16 Ατρόμητος Αθηνών – Απόλλων Χαλανδρίου 4-1

Η ομάδα μας δεν στάθηκε τυχερή στη διαδικασία της κλήρωσης, καθώς στον δρόμο της βρέθηκε ο Ατρόμητος Αθηνών, που τη νέα σεζόν θα αγωνιστεί στο πρωτάθλημα της Super League U17.

Παρ’ όλα αυτά, τα παιδιά του Χρήστου Βλάχου στάθηκαν πολύ καλά, ιδιαίτερα στο α’ ημίχρονο. Σε αυτό το διάστημα το σκορ ήταν 2-0, ωστόσο η εικόνα του ματς ήταν μοιρασμένη, με τους αντιπάλους να μετουσιώνουν πρακτικά σε γκολ τις δύο ευκαιρίες τους. Αντιθέτως, εμείς δεν αξιοποιήσαμε τις δύο δικές μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος κατάφερε νωρίς να βρει και τρίτο τέρμα, με τον αγώνα στη συνέχεια να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Η ομάδα μας κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής με τον Μπεθάνη, λίγο πριν τη λήξη.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βοζίκης (60′ Βαβουλίδης), Συφαλάκης (50′ Θώδης), Ζκέρης, Καναλουπίτης, Πουλιόπουλος, Μπεθάνης, Μουρτζίνος (60′ Μοσχούρης), Λαλιώτης, Παπαγεωργίου (70′ Αγγελόπουλος), Κούρος (60′ Δράζιος).