Αμπελόκηποι – Απόλλων 2-5: Το αποτέλεσμα μετράει

Η ομάδα μας πήρε, ως όφειλε, το τρίποντο μέσα στην Αλεπότρυπα από τους Αμπελόκηπους (5-2).

Το γκολ του Αποστόλου στο 7’, έπειτα από ωραία πάσα του Γαλανόπουλου, προμήνυε ένα εύκολο πρωινό για τον Απόλλωνα. Όταν όμως τέτοια παιχνίδια δεν τα τελειώνεις από νωρίς, και είχαμε τις ευκαιρίες να το κάνουμε, δεν θέλουν και πολύ για να στραβώσουν.

Με απευθείας φάουλ στο 38’ έγινε το 1-1 και πήγαμε ισόπαλοι για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, αλλά με παίκτη παραπάνω, καθώς στο 40’ αντίπαλος έχοντας ήδη κίτρινη κάρτα για αντιαθλητικό μαρκάρισμα, έπαιξε και λίγο… βόλεϊ, παίρνοντας φυσιολογικά την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Ψυχρολουσία με την έναρξη του β’ ημιχρόνου και 2-1 για τους Αμπελόκηπους στο 50’, άμεση απάντηση όμως και 2-2 στο 53’ από τον Γαλανόπουλο, που ακολούθησε στο δεύτερο δοκάρι στην παράλληλη σέντρα του Αποστόλου.

Το τρίτο γκολ για τον Απόλλωνα ήταν θέμα χρόνου, δεδομένου ότι το παιχνίδι παιζόταν στο μισό γήπεδο και οι αντίπαλοί μας είχαν φανερά ξεμείνει από δυνάμεις. Ο Κωνσταντινίδης στο 77’ έκανε το 2-3, με τον Παππά στο επόμενο λεπτό με ατομική ενέργεια να γράφει το 2-4. Το τελικό 2-5 από τον Γαλανόπουλο, μετά από ασίστ του Παππά, στο 86’.

Το εμπόδιο ήταν χαμηλό, το προσπεράσαμε και πάμε για το επόμενο, που είναι ο Προμηθέας. Αυτοσκοπός η νέα νίκη που θα μας διατηρήσει ζωντανούς στο κόλπο της ανόδου.