ΑΝΔΡΕΣ: Απόλλων – Δόξα Βύρωνος 2-0 (vid)

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο απαιτητικό πρωτάθλημα της Α’ Αθηνών πανηγύρισε ο Απόλλωνας, με το καθαρό 2-0 επί της Δόξας Βύρωνος.

Με φόρα από το διπλό στο Βύρωνα κόντρα στον Αθηναϊκό, με αυτοπεποίθηση και πίστη στις δυνάμεις τους, οι παίκτες του Χρήστου Βλάχου μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό.

Ο Απόλλωνας πάτησε καλά στο γήπεδο και πέτυχε αυτό που δεν είχε ξανασυμβεί στις 9 πρώτες αγωνιστικές: προηγήθηκε στο σκορ.

Ο Νίνος με μια επαφή έβγαλε τον Χαραλάμπους σε θέση βολής και ο τελευταίος δεν «συγχώρησε»: 1-0 με εξαιρετικό τελείωμα στο 7ο λεπτό, ένα γκολ που αφιέρωσε στον φετινό άτυχο Χάρη Βασιλακόπουλο.

Η ομάδα μας ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό, κυκλοφόρησε πολύ καλά την μπάλα και είχε δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες, στο 13′ με τον Κανδεράκη και στο 21′ με τον Λυμπερόπουλο.

Συνεχίσαμε να δημιουργούμε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, με καλές στιγμές από Χαραλάμπους (32′) και Παπουτσή (37′), για να φτάσουμε στο 41′ που έγινε το 2-0.

Ο Λυμπερόπουλος βρήκε με μπαλιά ακριβείας τον Χαραλάμπους, αυτός έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πειστικό πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα, δίνοντας «μαξιλαράκι» δύο τερμάτων στον Απόλλωνα.

Στο 44′ η Δόξα έφτασε κοντά στο γκολ, με ένα σουτ που βρήκε στην εξωτερική μεριά του δεξιού δοκαριού του Καλλιαμπάκου, συνολικά πάντως το 2-0 του ημιχρόνου απέδωσε πιστά τα όσα είδαμε στο γήπεδο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό. Ο Απόλλωνας επέλεξε να δώσει μπάλα στη Δόξα, με σκοπό να «χτυπήσει» στην κόντρα. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, είχαν μόνο μία καλή ευκαιρία στο 66′ –πιθανώς από θέση οφσάιντ– με τον Καλλιαμπάκο να αποκρούει σωτήρια.

Η ομάδα μας δεν έβγαλε καθαρές φάσεις στην επανάληψη, αν και υπήρξαν οι προϋποθέσεις και οι χώροι να το κάνει.

Η Δόξα στο τελευταίο 10λεπτο έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς προέκυψε τραυματισμός και είχε εξαντλήσει τις αλλαγές της, κατά συνέπεια η αναμέτρηση κύλησε ακόμα πιο ήρεμα για εμάς.

Δεύτερη «κολλητή» νίκη, είμαστε εδώ και συνεχίζουμε.

Την προσεχή εβδομάδα αντιμετωπίζουμε εκτός έδρας την πανίσχυρη Διάνα Ηλιούπολης, ένα εκ των φαβορί για την άνοδο.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παπουτσής, Νούσης (46′ Πρόξενος), Ψάλλας (12′ Καναλουπίτης/46′ Ζώης), Αγγελόπουλος, Αγκόλλη, Νίνος, Μπεθάνης (77′ Βλάχος), Κανδεράκης, Χαραλάμπους, Λυμπερόπουλος (83′ Κούρος).