Το 3-0 αποτυπώνει πλήρως τα όσα συνέβησαν στον αγωνιστικό χώρο.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι «κυανόλευκοι» έπαιξαν σχεδόν στο μισό γήπεδο τους αντιπάλους τους, έχοντας τρία δοκάρια (!) σε προσπάθειες του Γαλανόπουλου και με τον τερματοφύλακα Καρούση να είναι… απλός θεατής.

Η σαφής υπεροχή μας καρποφόρησε στο 39ο λεπτό, όταν ο Κουφός έκλεψε την μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή, πέρασε και τον τερματοφύλακα, ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει τίποτε άλλο παρά να τον ανατρέψει.

Αποβολή και πέναλτι, το πρώτο για την ομάδα μας μετά από… 10 μήνες και συνολικά 25 επίσημα παιχνίδια!!! Εύκολα ο Φελέκης έγραψε το 1-0 και ο Απόλλωνας πήγε δίκαια με προβάδισμα στο σκορ στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο 50’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κωνσταντινίδη, ο Κοτσαύτης με κεφαλιά σημείωσε το 2-0 και κάπου εκεί το παιχνίδι «κλείδωσε».

Ο ρυθμός φυσιολογικά έπεσε, επήλθε και μια σχετική χαλάρωση, χωρίς πάντως να χαθεί ο έλεγχος και με τον Γαλαξία να απειλεί σποραδικά και μόνο με κάποια μακρινά σουτ.

Με ατομική προσπάθεια του Γαλανόπουλου μπήκε στο 90’ το… κερασάκι στην τούρτα (3-0), για μια νίκη που οι ποδοσφαιριστές αφιέρωσαν στον γυμναστή της ομάδας Γιώργο Κωνσταντινίδη, ο οποίος πρόσφατα έχασε τον πατέρα του.

Επόμενο παιχνίδι την Κυριακή 6 Φεβρουαρίου με τον ΠΟΨ εκτός έδρας, ζητούμενο ασφαλώς η τρίτη σερί νίκη, προκειμένου να παραμείνουμε κοντά στο γκρουπ των ομάδων που κυνηγάνε την άνοδο.