ΑΝΔΡΕΣ: Απόλλων – Αγία Ελεούσα 1-1 (vid)

Ο Απόλλωνας άξιζε τρεις βαθμούς απέναντι στην πολύ καλή Αγία Ελεούσα, πήρε έναν, αλλά για μία ακόμα αγωνιστική έδειξε χαρακτήρα ομάδας που πατάει πολύ γερά στα πόδια της.

Αναμετρήθηκαν δύο ομάδες που προσπαθούν να παίξουν ορθολογικό ποδόσφαιρο, με τον Απόλλωνα να δείχνει τη μεγάλη του πρόοδο συγκριτικά με το ματς του πρώτου γύρου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τους φιλοξενούμενους να πρεσάρουν αδιάκοπα δυσκολεύοντας το δικό μας build up.

Σε αυτό το διάστημα, παρά τον πολύ καθαρό χρόνο παιχνιδιού, Απόλλωνας και Αγία Ελεούσα δεν επέτρεψαν πολλά ο ένας στον άλλον.

Η ομάδα μας είχε την πρώτη τελική με το σουτ του Κούρου στην αγκαλιά του τερματοφύλακα (13′), όμως στην πρώτη τελική των αντιπάλων βρέθηκε πίσω στο σκορ (28′), με πολύ «κρύο» τρόπο.

Το ημίχρονο ήταν για 0-0, πήγαμε με 0-1 στην πλάτη αλλά ούτε φοβηθήκαμε ούτε χάσαμε την πίστη μας. Στοιχεία του χαρακτήρα που έχει διαμορφώσει η ομάδα μας το τελευταίο τρίμηνο.

Από το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου μπήκαμε με μεγαλύτερη ένταση, περισσότερη σιγουριά και αποφασισμένοι να διορθώσουμε όσα δεν έγιναν καλά στο πρώτο 45λεπτο.

Μια υπέροχη συνεργασία στο 54′, με τον Ιγνάτιο Αγκόλλη να βρίσκει τον Ζήση Χαραλάμπους, εκείνον να περνάει τον προσωπικό του αντίπαλο και να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Μάνο Κανδεράκη, οδήγησε τον τελευταίο να μπει με την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Εξι λεπτά μετά (60′) αγγίξαμε την ολική ανατροπή, όταν πάλι ο Ζησάρας έκλεψε από αντίπαλο, γύρισε ξανά στον Μάνο αλλά αυτή τη φορά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα, ο οποίος απέκρουσε και στην αμέσως επόμενη φάση το τεχνικό σουτ του Μάνου.

Ο Απόλλωνας είχε τον έλεγχο, γνώριζε ωστόσο ότι ανά πάσα στιγμή με τους ποιοτικούς τους μεσοεπιθετικούς μπορούσαν οι φιλοξενούμενοι να απειλήσουν.

Δεν τους το επιτρέψαμε, έχοντας πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία, μέχρι που βρήκαμε τη στιγμή μας για το 2-1 στο 89′, με τον διαιτητή να μη δίνει ένα καθαρό πέναλτι.

Ο Ζήσης ταλαιπώρησε για μία ακόμα φορά την άμυνα της Αγίας Ελεούσας, έβαλε πλάτη τον αντίπαλό του κι εκείνος τον «γκρέμισε» μέσα στην περιοχή. Δυστυχώς ο (πολύ καλός, κατά τα άλλα) διαιτητής είδε κάτι διαφορετικό, με τον Ζήση να σηκώνεται αστραπιαία και να πλασάρει, με τον γκολκίπερ να λέει πάλι «όχι».

Ηταν μία ακόμα πειστική εμφάνιση του Απόλλωνα, ένας ακόμα χρήσιμος βαθμός στο «σακούλι» μας και από τώρα ετοιμαζόμαστε για το επόμενο ματς, την Κυριακή (11/2, 15:00) στην έδρα των Μελισσίων.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Μπεθάνης, Πρόξενος (68′ Νούσης), Ψάλλας (78′ Παναγιώτου), Καναλουπίτης, Αγκόλλη, Παπουτσής (68′ Ρεζκ), Ζώης, Κανδεράκης (78′ Βλάχος), Χαραλάμπους, Κούρος (78′ Λυμπερόπουλος).