ΑΚΑΔΗΜΙΑ: 4 στα 4 για Κ17 και Κ15 στους ισχυρούς!

Ντούμπλαραν τις νίκες τους οι ομάδες Κ17 και Κ15 του Απόλλωνα, στη δεύτερη φάση των ισχυρών της ΕΠΣΑ. Προκρίθηκε στα προημιτελικά η Κ15, μία ανάσα και η Κ17!

Απόλλων Χαλανδρίου – Τράχωνες 1-0 (Κ17)

Μετά το 5-1 επί του Ρουφ, η ομάδα του Φώντα Κούρτη επικράτησε και των Τραχώνων, πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το 1-0.

Η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και έχοντας πετύχει το γκολ από το 1ο ημίχρονο με τον Βενιέρη, δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε κανένα σημείο.

Το πρωί της Κυριακής (28/4, 11:00) παίζουμε στην Αγία Βαρβάρα με τον Αίμο Πετρούπολης (Ακαδημία ΟΦΗ) και χρειαζόμαστε έστω την ισοπαλία για να επικυρώσουμε τη θέση μας στα προημιτελικά, καθώς σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας ακολουθεί… κλήρωση.

Απόλλων: Μουσούντας, Καζάνης, Λακιώτης, Μπουργάνης, Ζυγομήτρος, Καραμήτρος, Ζώγας, Καρδιασμένος, Βενιέρης, Γκιονάι, Κοκκίνης (Μολογιάννης, Μακρής)

Απόλλων Χαλανδρίου – Πανιώνιος 2-1 (Κ15)

Απίστευτη νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά για τα παιδιά του Αντώνη Ταβερνάρη, που εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρώτη θέση του ομίλου τους!

Η ομάδα μας έδωσε το… 200% σε όλη τη διάρκεια, έχοντας έξι θεωρητικά βασικούς εκτός μάχης και τέσσερις ανέτοιμους λόγω ασθενειών και τραυματισμών.

Απέναντί μας ο πανίσχυρος Πανιώνιος, που την προηγούμενη εβδομάδα είχε κερδίσει 7-0 τον ΠΑΣ Γαλάτσι και προηγήθηκε στο σκορ στο μεταξύ μας παιχνίδι.

Ο Απόλλωνας μπήκε πολύ καλά, με πρέσινγκ σε όλο το γήπεδο. Ηταν η πιο απειλητική ομάδα αλλά οι φιλοξενούμενοι σκόραραν αξιοποιώντας μια λάθος αντίδραση σε κόρνερ (15’).

Κόντρα στα προβλήματα και την ψυχρολουσία του 0-1, ισοφαρίσαμε στο 25’ με ωραία ενέργεια του Τσίτουρα. Ο Πανιώνιος είχε ένα δοκάρι μετά από σέντρα σε φάουλ και ένα άστοχο τετ α τετ… κάπου εκεί τελείωσαν οι καλές του στιγμές στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανεβάσαμε κατακόρυφα την απόδοσή μας με απίστευτο τρέξιμο, κλείνοντας στο μισό γήπεδο τον αντίπαλο. Χρειάστηκε, ωστόσο, να φτάσουμε 4 λεπτά πριν τη λήξη για το 2-1, που διαμορφώθηκε με πέναλτι του Γκίνη, έπειτα από ανατροπή του Τουρνικιώτη.

Μετά το 5-0 της πρεμιέρας επί του Αίμου Πετρούπολης (Ακαδημία ΟΦΗ), ο Απόλλωνας εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά της Αθήνας και το Σάββατο (27/4, 19:00) θα επιδιώξει το 3 στα 3 στο Γαλάτσι.

Απόλλων: Κλινάκης, Γεωργάκης, Μεταξάς, Φρεσκάκης, Τσιαδής, Τουρνικιώτης, Βαϊόπουλος, Χριστοδούλου, Βογιατζής, Τσίτουρας, Λυκόπουλος (Μπουγιούκος, Αυγουστίδης, Σαραντόπουλος, Γκίνης).