Απόλλων – Παράδεισος 1-2 (vid): Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου

Έτσι είναι η μπάλα όμως και το ταμπλό έγραψε Απόλλων – Παράδεισος 1-2 στο 93’, στην πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα της ομάδας μας και πρώτη στο β’ γύρο.

Ο Απόλλωνας μπήκε νωθρά και το πλήρωσε με αυτογκόλ στο 20’. Δεν κάναμε καλό πρώτο 45λεπτο, αλλά και πάλι είχαμε ένα σουτ του Δημογκίνη στο 0-0 που έβγαλε με υπερένταση ο τερματοφύλακας, καθώς και δύο δοκάρια μετά το 0-1, με Παππά και Γαλανόπουλο.

Κάπως έτσι, πήγαμε για πρώτη φορά φέτος σε ανάπαυλα ημιχρόνου ευρισκόμενοι πίσω στο σκορ.

Το δοκάρι ήταν σύμμαχός μας στο ξεκίνημα της επανάληψης, όμως με τις δύο αλλαγές στο 56’, η ομάδα πήρε τα πάνω της κι έκλεισε τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο.

Η ασφυκτική πίεση νομοτελειακά απέφερε και το γκολ του Γιαννόπουλου στο 70’, έπειτα από παράλληλο γύρισμα του Παππά.

Τουλάχιστον τρεις κλασικές ευκαιρίες χάθηκαν στη συνέχεια για το 2-1, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να βγάζει και τα… άβγαλτα. Η μπάλα, όμως, τιμωρεί. Κι εκεί που και η ισοπαλία θα ήταν άδικο αποτέλεσμα, με τη μορφή που είχε το ματς, σε φάση που όλος ο Απόλλωνας ήταν μπροστά για το γκολ της νίκης, ήρθε σε αντεπίθεση το 1-2 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεν σκύβουμε το κεφάλι. Απέμειναν τέσσερα παιχνίδια, τέσσερις τελικοί και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο.

Και αν τελικά υπάρξει και πέμπτος (μπαράζ), γεροί να είμαστε, πλήρεις, δυνατοί και όπως πάντα ενωμένοι, και δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα και κανέναν.