ΑΝΔΡΕΣ: Απόλλων – Παπάγος 1-2 (vid)

Επί 55 λεπτά ο Απόλλωνας προσπαθούσε να διασπάσει το κατενάτσιο του Παπάγου. Οταν νομοτελειακά τα κατάφερε, υπέπεσε σε τραγικά λάθη και κυριολεκτικά χάρισε τη νίκη στον αντίπαλο.

Ηττα-αυτοκτονία για την ομάδα μας, με τον τρόπο που ήρθε. Γιατί όταν έγινε το 1-0, όλοι περίμεναν να δουν το plan b του Παπάγου. Το ανοιχτό γήπεδο θα βόλευε, θεωρητικά, την ομάδα μας.

Δεν προλάβαμε να το ανακαλύψουμε. Δύο λεπτά μετά, τους δώσαμε χωρίς πίεση την μπάλα, χαρίσαμε φάουλ στα όρια της περιοχής και, έτσι εύκολα, γρήγορα και απλά, δεχθήκαμε το 1-1. Φτου κι από την αρχή, με χαλασμένη ψυχολογία.

Το 1-1 του Παπάγου

Μπήκαμε καλά στο παιχνίδι. Στο 8′ ο Αγκόλλη βρέθηκε μόνος του στο ύψος του πέναλτι από σέντρα του Χατζή αλλά η κεφαλιά του αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα. Στο κόρνερ (9′) ο Παπαδάκης από κοντά με το κεφάλι σημάδεψε το δοκάρι.

Στο 11′ γύρισε ωραία ο Παπαθανάσης αλλά ο Παγώνης σπατάλησε μια πολύ καλή ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ο Τάσος Παγώνης σουτάρει άουτ από καλή θέση

Τα κόρνερ σε αυτό το πρώτο 15λεπτο ήταν 5-0, ενδεικτικά της πίεσης που ασκούσε ο Απόλλωνας.

Ο Παπάγος έχασε την πρώτη και τελευταία μεγάλη του ευκαιρία σε όλο το ματς στο 17′. Από βολέ του τερματοφύλακα και κεφαλιά του σέντερ φορ, επιτιθέμενος βγήκε σε θέση τετ α τετ αλλά πλάσαρε βιαστικά άουτ.

Πολύ κοντά στο 1-0 βρέθηκε ο Μήτρου στο 38′. Από ωραία μπαλιά του Παγώνη βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με μοναδικό αντίπαλο τον τερματοφύλακα πλάσαρε πάνω του.

Από πολύ κοντά ο Μήτρου δεν μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα του Παπάγου

Στο 2ο μέρος ο Παπάγος προσπάθησε να ανεβάσει τις γραμμές του και αυτό οδήγησε σε ευκαιρία του Απόλλωνα στο 48′. Ο Χαραλάμπους άνοιξε πολύ ωραία στα δεξιά του αλλά ο Παγώνης άργησε. Μέχρι να πλασάρει, τον είχε προλάβει αντίπαλος.

Ενα κόρνερ που πέρασε απ’ όλους στο 50′ ήταν μια απειλητική στιγμή για τους φιλοξενούμενους, που πέτυχαν μόνοι τους ό,τι δεν είχαμε καταφέρει επί 55 λεπτά.

Σε μία ακόμα επίθεση με καλές προοπτικές και πολλούς χώρους διαθέσιμους, αμυνόμενος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!

Οι πανηγυρισμοί του 1-0 δεν κράτησαν για πολύ

Δεν προλάβαμε ούτε να το χαρούμε ούτε να μάθουμε ποιο θα ήταν το επιθετικό πλάνο του Παπάγου. Ενώ το 1-0 δικαιολογούνταν βάσει της εικόνας του αγώνα, το 1-1 μας πείραξε το μυαλό.

Ενα διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής στο 63′ για τον Παπάγο αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Καλλιαμπάκο. Με απόκρουση απάντησε ο αντίπαλος γκολκίπερ στο 67′, σε κεφαλιά του Χαραλάμπους.

Σχεδόν από το πουθενά ήρθε το 1-2 στο 77′. Φάουλ λίγο κάτω από τη σέντρα, γέμισμα στην περιοχή μας, κεφαλιά προς τα πίσω από αμυνόμενο και η μπάλα… δώρο στα πόδια αντιπάλου στη μικρή περιοχή. Στα δώρα δεν λένε ποτέ «όχι».

Τρομερή φάση διαρκείας στο επόμενο λεπτό για το 2-2. Το τελικό σουτ έγινε από τον Ζώη και ενώ η μπάλα έμπαινε μέσα, βρήκε πάνω στον…. Μήτρου. Ο οποίος έχασε ακόμα μία απίθανη ευκαιρία στο 93′.

Ο… Μήτρου σταματάει το σουτ του Ζώη πάνω στη γραμμή

Κάπως έτσι, λοιπόν, η ομάδα μας δεν πήρε ούτε βαθμό, από έναν αντίπαλο με ίδιους στόχους. Ο οποίος με τα δικά του όπλα ήρθε στο Κ. Χαλάνδρι για να μη χάσει, αμύνθηκε μαζικά και… κέρδισε.

Κανένα από τα 10 παιχνίδια του ομίλου, σε αυτές τις δύο πρώτες αγωνιστικές, δεν έχει κριθεί με διαφορά άνω του ενός γκολ.

Κάθε βαθμός θα μετρήσει στο τέλος και κάθε λάθος θα τιμωρηθεί. Οπως τα σημερινά, από τα οποία ελπίζουμε και πιστεύουμε ότι θα διδαχθούμε.

Την προσεχή Κυριακή (17/10) παίζουμε στα Μελίσσια και θα είμαστε πάλι εκεί, για να στηρίξουμε τα παιδιά μας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παπαδάκης, Παπαθανάσης, Ψάλλας (81′ λ.τ. Κρομμύδας), Αγκόλλη, Χατζής, Κοχλιός (60′ Ζώης), Κούτσιας (81′ Στεργιώτης), Χαραλάμπους, Μήτρου, Παγώνης (65′ Κανδεράκης).