Σκόρερ στο 70’ με πέναλτι (μόλις 2ο που κερδίζουμε φέτος) ο Γαλανόπουλος, σε μια φάση που αντίπαλος αμυντικός σταμάτησε την μπάλα με το χέρι, σε εκτέλεση φάουλ του Κωνσταντινίδη. Καθαρό πέναλτι, που χωρίς να διστάσει υπέδειξε ο βοηθός, καθώς η φάση εκτυλίχτηκε μπροστά του.

Το παιχνίδι γενικά ήταν γκραν-γκινιόλ και είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι, με αντίπαλο μια πολύ καλή ομάδα, πιθανώς και την καλύτερη απ’ όσες έχουμε αντιμετωπίσει φέτος (εντός κι εκτός έδρας).

Ο Απόλλωνας ήταν απόλυτα κυρίαρχος στα πρώτα 35 λεπτά, έχοντας καλή κυκλοφορία μπάλας και αρκετές φάσεις για γκολ (και νέο δοκάρι για τον Γαλανόπουλο, όπως την προηγούμενη εβδομάδα).

Ένα μπλακ-άουτ στο τελευταίο 10λεπτο του πρώτου ημιχρόνου, απέφερε λάθη και δύο ευκαιρίες για το Δάσος, με τον Κτενιαδάκη να αντιδρά σωστά και να αποκρούει την μπάλα σε αμφότερες τις περιπτώσεις.

Η τύχη μας χαμογέλασε στη φάση του 65ου λεπτού, όταν αντίπαλος επιθετικός σχεδόν σε κενό τέρμα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ μετά το 0-1, κάτι η επιθετικότητα του Δάσους, που πλέον τα έπαιζε όλα για όλα, κάτι κάποια «σφυρίγματα» που μας έβαζαν με το παραμικρό στην περιοχή μας, κάτι και η δική μας απώλεια αυτοσυγκέντρωσης, είχαν ως αποτέλεσμα να περάσει η άμυνά μας ορισμένες δύσκολες στιγμές.

Παράλληλα όμως «κλωτσήσαμε» τουλάχιστον δύο φορές το 0-2, που θα έδινε οριστικό τέλος στο ματς: το σουτ του Παππά από το ύψος της περιοχής πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ σε προσπάθεια του ίδιου παίκτη κι ενώ βρισκόταν «φάτσα» με το γκολ, του έγινε πεντακάθαρο πέναλτι που ο διαιτητής δεν είδε.

Αντί για υπέρ μας πέναλτι και 0-2, στην αμέσως επόμενη φάση δόθηκε πέναλτι εις βάρος μας. Ήταν το 85ο λεπτό και η στιγμή που ο Κτενιαδάκης έβαλε το… κερασάκι στην πολύ καλή του εμφάνιση, καθώς με μια μεγάλη απόκρουση, στην ουσία διαφύλαξε την υπερπολύτιμη νίκη για την ομάδα μας.

Πέντε παιχνίδια στο β’ γύρο, τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία, με μηδέν παθητικό μάλιστα.

Δεν καταλαβαίνουμε από απουσίες και από αντίξοες συνθήκες, έχουμε 9 τελικούς μπροστά μας (χωρίς εισαγωγικά) και είμαστε πολύ ενωμένοι και όλοι αποφασισμένοι να κερδίσουμε αυτό που τσάμπα χάσαμε πέρσι.