2
0
Κόκκινες Κάρτες
1

Με την πίκρα για το γκολ της ήττας στο 92′ αλλά και την πεποίθηση ότι αυτή η ομάδα «μεγαλώνει» και τα αποτελέσματα είναι θέμα χρόνου να έρθουν, φύγαμε από την έδρα του φαβορί του ομίλου.

Πάλι στις λεπτομέρειες, πάλι οριακά, πάλι μετά από σπουδαία προσπάθεια. Το τελικό σφύριγμα έφερε δάκρυα απογοήτευσης, όμως ας κοιτάξουμε τη μεγάλη εικόνα.

Με παιδιά, στην κυριολεξία, που αποκτούν τις πρώτες τους εμπειρίες σε επίπεδο αντρικού ποδοσφαίρου, ο Απόλλωνας μπαίνει σε κάθε γήπεδο με θάρρος, τόλμη και συγκεκριμένο σχέδιο.

Οι 4 βαθμοί σε 8 ματς, η 10η (τελευταία) θέση, όλοι όσοι ζουν αυτή την ομάδα ξέρουν ότι δεν την αντιπροσωπεύουν.

Αν εξαιρεθούν, άλλωστε, το 2ο κακό ημίχρονο με τον Ιάσονα και η ολιγωρία που έφερε την ανατροπή με τον Παπάγο, σε όλο το πρωτάθλημα είμαστε ευθέως ανταγωνιστικοί. Ανεξάρτητα από μπάτζετ, αντίπαλο, φανέλα, έδρα.

Σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο, ο Απόλλωνας κάθε βδομάδα προοδεύει. Θα το εξαργυρώσει και σε αποτελέσματα, είναι μαθηματικά βέβαιο.

Απέναντι στην πανίσχυρη Διάνα, το σημείο-κλειδί ήταν χωρίς αμφιβολία η (αμφιλεγόμενη) 2η κίτρινη κάρτα του Τζάκσον, στο 40ό λεπτό.

Ο 18χρονος εξτρέμ ξέσπασε σε λυγμούς και εκτός από τους συμπαίκτες του, έσπευσαν να τον παρηγορήσουν με μια ζεστή αγκαλιά και αντίπαλοι.

Ηταν μία αξιέπαινη κίνηση που δικαιούταν ξεχωριστό post στα social media από την ομάδα μας, όπως και από τον δημοσιογράφο Γιώργο Γραμματικό, που έκανε την περιγραφή του αγώνα.

Εφαρμόζοντας το στιλ του, με ψυχραιμία, σωστές τοποθετήσεις και καλή κυκλοφορία μπάλας, ο Απόλλωνας είχε δύο μεγάλες φάσεις, στο 8′ και το 41′, με τον τερματοφύλακα σε ισάριθμες προσπάθειες του Χαραλάμπους το 0-1.

Τρεις καλές επεμβάσεις κατέγραψε και ο Καλλιαμπάκος στο ενεργητικό του, σε ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο μέρος, με το βαθμό στην τακτική προσέγγιση της ομάδας μας, να έχει αγγίξει το άριστα.

Με παίκτη λιγότερο, και κόντρα σε έναν τέτοιο ποιοτικό αντίπαλο, το έργο μας στο 2ο ημίχρονο ήταν a priori δύσκολο. Ισως, ωστόσο, να ήταν τα πράγματα αλλιώς, αν δινόταν στο 62ο λεπτό το καθαρό χέρι-πέναλτι, σε προσπάθεια του Μήτρου.

Το πρώτο μισό του β’ μέρους πέρασε «αναίμακτα» και χωρίς ιδιαίτερες φάσεις. Η πίεση, ουσιαστικά, ξεκίνησε στο τελευταίο 20λεπτο. Ενα απευθείας φάουλ στο δοκάρι στο 73′ και μία εξ’ επαφής απόκρουση του Καλλιαμπάκου στο 75′, ήταν οι επικίνδυνες φάσεις των γηπεδούχων.

Μέχρι και τις καθυστερήσεις κρατούσαμε χωρίς πολλές… αναταράξεις τον βαθμό της ισοπαλίας. Μας έφυγε από τα χέρια στο 92′, σε φάση που μίλησε κυρίως η ατομική ποιότητα αντιπάλου.

Τα σκυμμένα κεφάλια έδωσαν τη θέση του στο ζεστό χειροκρότημα της εξέδρας, που ξέρει να αναγνωρίζει και πιστεύει σε αυτά τα παιδιά.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παπαδάκης, Νούσης (90′ Λυμπερόπουλος), Λέλεκας, Αγγελόπουλος, Αγκόλλη, Ζώης (76′ Πέτρενας), Κοχλιός (76′ Κανδεράκης), Χαραλάμπους, Μήτρου (62′ Στεργιώτης), Younyi