5
2
Κίτρινες Κάρτες
0
Παρά την καλή του εικόνα, ο Απόλλωνας γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα. Ενα τυχερό γκολ στο 40′ έκανε τη διαφορά υπέρ των Μελισσίων, σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι.

Την προηγούμενη εβδομάδα προσφέραμε δύο γκολ, και μαζί τη νίκη, στον Παπάγο. Αυτή τη φορά, μας γύρισε και λίγο η τύχη την πλάτη, στη φάση του γκολ που έμελλε να είναι και το μοναδικό του αγώνα.

Ηταν το 40ό λεπτό, όταν από σέντρα από τα αριστερά, ο Καλλιαμπάκος έδιωξε με τη γροθιά. Η μπάλα, όμως, βρήκε στην πλάτη του Αγγελόπουλου και στρώθηκε σε αντίπαλο, που δεν είχε πρόβλημα από κοντά να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Μέχρι τότε, το 0-0 έμοιαζε δίκαιο. Και οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους, χωρίς όμως την καθαρή ευκαιρία. Ο Απόλλωνας στεκόταν καλά, έσπαγε σχετικά εύκολα το αντίπαλο πρέσινγκ, τα χαλούσε όμως στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου.

Στο 13′ ο Παπαδάκης έβγαλε ωραία από δεξιά, ο Παγώνης μπήκε στην τροχιά της μπάλας, όπως όμως και αμυνόμενος που κόντραρε σε κόρνερ. Στο 27′ ο Χατζής έκανε μια εξαιρετική προσωπική ενέργεια, βρέθηκε σε καλή θέση από αριστερά, όμως το γύρισμά του ήταν πάνω στον τερματοφύλακα.

Πλην του γκολ, τα –δυνατά– Μελίσσια στο α’ μέρος είχαν μόνο ένα καλό σουτ που έφυγε λίγο άουτ στο 20′. Το 1-0 ήταν υπερβολική τιμωρία για την ομάδα μας, που έκανε αρκετά πράγματα καλά.

Πιο ζωηρό το δεύτερο ημίχρονο, με τον Απόλλωνα στο 55′ να φτάνει κοντά στο 1-1. Από πολύ καλό συνδυαστικό παιχνίδι, ο Ζώης γύρισε από αριστερά, με τελικό αποδέκτη τον Παγώνη. Εκείνος εκτέλεσε με τη μία αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό στο ύψος της μικρής περιοχής.

Στο επόμενο λεπτό έχασαν ευκαιρία οι γηπεδούχοι, έπειτα από δική μας αδράνεια και πλασέ μέσα από την περιοχή, που έφυγε άουτ.

Η κεφαλιά του Στεργιώτη στο 67′ αποκρούστηκε με υπερένταση σε κόρνερ από τον τερματοφύλακα, με τα Μελίσσια να απαντάνε στο 73′ σε αντεπίθεση, με άστοχο, τελικά, σουτ.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Απόλλωνας πίεσε ορθολογικά ψάχνοντας το 1-1. Δημιούργησε τις προϋποθέσεις, όμως δεν τα κατάφερε.

Στο 83′ ο Στεργιώτης από αριστερά σούταρε άστοχα, αντί να «σπάσει» την μπάλα. Στο 89′ έπειτα από τρομερή ενέργεια ο Χαραλάμπους γύρισε στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά απομάκρυνε αμυντικός. Και στο 92′ ο ίδιος έβγαλε «φαρμακερή» κάθετη για τον Λυμπερόπουλο, που πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας, όμως δεν πρόλαβε για ελάχιστα εκατοστά.

Ο τερματοφύλακας βρίσκει με γροθιά το κεφάλι του Κούτσια, που έχει «τσιμπήσει» την μπάλα

Υπάρχει και μια φάση στο 90′ που χρήζει συζήτησης. Σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των Μελισσίων επιχειρεί να απομακρύνει την μπάλα με γροθιά, χτυπάει όμως μόνο το κεφάλι του Κούτσια, που έχει βρει την μπάλα. Οχι πέναλτι, σύμφωνα με την κρίση του –εξαιρετικού κατά τα άλλα– διαιτητή.

Ο Απόλλωνας στέκεται ανταγωνιστικά και η εικόνα του, παρά το 0-1-2 στις πρώτες 3 αγωνιστικές, μας κάνει να αισιοδοξούμε ότι δεν θα αργήσει η βαθμολογική συγκομιδή.

Επόμενος αντίπαλος η αήττητη Θύελλα Αγ. Δημητρίου, που μετρά 2/2 νίκες εκτός έδρας (Μελίσσια, Χαλάνδρι).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παπαδάκης, Παπαθανάσης (80′ Λυμπερόπουλος), Ψάλλας, Αγγελόπουλος, Αγκόλλη, Ζώης (76′ Κοχλιός), Χατζής, Χαραλάμπους, Μήτρου (65′ Στεργιώτης), Παγώνης (65′ Κούτσιας).