Φοίνικας Περιστερίου – Απόλλων 1-1 (vid): Η μάχη συνεχίζεται

Αποφασισμένοι από το ξεκίνημα οι «κυανόλευκοι», επέβαλλαν πλήρως το ρυθμό τους και σύμφωνα με τη ροή της αναμέτρησης έφτασαν στο γκολ, το πρώτο που δέχθηκαν τη φετινή σεζόν οι αντίπαλοί μας στην έδρα τους.

Ήταν το 25ο λεπτό, όταν από γλυκιά σέντρα του πρωτοεμφανιζόμενου Ραούλ (ένα ακόμα ταλέντο των ακαδημιών), ο Φελέκης κατέβασε την μπάλα, την έστρωσε στον Παππά κι εκείνος με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα.

Μικρό σκορ το 0-1 για να αποτυπώσει την ανωτερότητά μας στο πρώτο 45λεπτο, μέχρι να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Απόλλωνας έχασε δυο-τρεις ακόμα καθαρές ευκαιρίες για το 0-2, που θα του έδινε σαφές προβάδισμα νίκης.

Από την άλλη πλευρά, ο Φοίνικας απείλησε μόνο μια φορά σε «στημένο», αλλά αντέδρασε σωστά ο Καρούσης.

Ελεγχόμενη ήταν η κατάσταση και στην επανάληψη, μέχρι το 65ο λεπτό, όταν ο διαιτητής αγνόησε πεντακάθαρο φάουλ (τάκλιν με δύο πόδια) πάνω στον Φελέκη και στην εξέλιξη της φάσης έγινε το 1-1, με σουτ εκτός περιοχής.

Ένας διαιτητής, αξιολογημένος υποτίθεται, που «έσπρωχνε» με κάθε τρόπο την αντίπαλη ομάδα στην περιοχή μας και με χαρακτηριστική ευκολία ανέκοπτε κάθε δική μας επίθεση, ανακαλύπτοντας κάθε φορά και διαφορετικού είδους «παράβαση».

Ρεκόρ πρέπει να αποτελούν τα επιθετικά φάουλ που σφυρίχτηκαν σε βάρος του Παππά, που μάλλον απαγορευόταν να ακουμπήσει αντίπαλο.

Το τελευταίο 20λεπτο η μπάλα ήταν πάνω-κάτω, με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τους παίκτες μας «σκασμένους» για τη χαμένη ευκαιρία και εξοργισμένους με τις αποφάσεις του διαιτητή, αλλά ταυτόχρονα περήφανους για την προσπάθεια που κατέβαλλαν, αγνοώντας πόνους και ενοχλήσεις που είχαν οι περισσότεροι.

Επόμενος τελικός, από τους πέντε συνολικά που απέμειναν, το προσεχές Σάββατο 2 Απριλίου (17:00) στην έδρα μας με τον Παράδεισο, ομάδα που έχει υποστεί μόνο μία ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και έχει τους ίδιους στόχους με τη δική μας.