ΑΝΔΡΕΣ: Χολαργός – Απόλλων Χαλανδρίου 3-1 (vid)

Την ευκαιρία να αποσπάσει ένα καλό αποτέλεσμα στην έδρα του ισχυρού Χολαργού σπατάλησε η ομάδα μας, που δέχθηκε τρία γκολ στο τελευταίο 20λεπτο και το 0-1 έγινε 3-1.

Ο Απόλλωνας στάθηκε αρκετά καλά απέναντι σε ένα εκ των φαβορί για την άνοδο, προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο και με λίγη περισσότερη πίστη, ίσως, θα έφευγε με βαθμό ή βαθμούς.

Το παιχνίδι ήταν συνολικά αρκετά ενδιαφέρον, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν ορθολογικό ποδόσφαιρο σε ένα πολύ δύσκολο τερέν. Δύναμη, μονομαχίες και πολύ τρέξιμο συνέθεσαν το σκηνικό, με τους παίκτες του Χρήστου Βλάχου να παίρνουν υψηλό βαθμό και στους τρεις τομείς.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη πραγματικά καλή στιγμή του ματς, με χαμένο πέναλτι (άουτ) στο 27′.

Στο επόμενο λεπτό ο Απόλλωνας έφτασε κοντά στο 0-1, με τον Μήτρου να γυρίζει παράλληλα στην εστία την μπάλα, η οποία αναπήδησε μπροστά στον Παγώνη και δεν του επέτρεψε να τη σπρώξει στα δίχτυα.

Ο Μήτρου στο 32′ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα, ο ίδιος όμως στο 38′ εκμεταλλεύτηκε το κενό στην άμυνα του Χολαργού και με κοντινή κεφαλιά, μετά την εκτέλεση πλαγίου από τον Ψάλλα, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα μας.

Το παιχνίδι κυλούσε ευνοϊκά για τον Απόλλωνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Στεργιώτη στο 62′ να μην μπορεί σε τετ α τετ να γράψει το 0-2, που θα μας έδινε ένα ισχυρό πλεονέκτημα για τη συνέχεια του ματς.

Γενικότερα, όσο περνούσε η ώρα, τόσο υπήρχαν χώροι στην αντίπαλη άμυνα, έλειψαν όμως οι σωστές αποφάσεις από την πλευρά μας για να τους αξιοποιήσουμε.

Ο Καλλιαμπάκος χρειάστηκε να επέμβει για πρώτη φορά στο 64′, σε δύσκολο σουτ εντός περιοχής, όμως στο 69′ νικήθηκε με παρόμοιο τρόπο, τη στιγμή που η ομάδα μας είχε την μπάλα πάνω από τη μεσαία γραμμή, έγινε κλέψιμο και πιαστήκαμε ανοργάνωτοι στην άμυνα.

Ο Χολαργός ανέβηκε με την ισοφάριση και ταυτόχρονα ο Απόλλωνας έχασε δύο από τους τέσσερις της άμυνας (Ψάλλα, Παπαθανάση) με τραυματισμούς, όπως δηλαδή συνέβη και στο ματς με το Χαλάνδρι – νωρίτερα, μάλιστα, αναγκαστική αλλαγή είχε γίνει και ο Χατζής από τα χαφ.

Ακριβώς εκείνη τη στιγμή, στο 81′, έγινε με τυχερό τρόπο (η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία) το 2-1, με το τελειωτικό 3-1 να διαμορφώνεται στο 85′. Ευκαιρία για το 3-2 έχασε στο 92′ ο Πανδής, με την μπάλα από την κοντινή του προβολή να φεύγει πάνω από το δοκάρι.

Η ατομική ποιότητα ενός παίκτη, που έβαλε και τα τρία γκολ, τα δικά μας λάθη, οι ατυχίες με τους τραυματισμούς και η έλλειψη παραπάνω αποφασιστικότητας, σε ένα ματς που κυλούσε στα μέτρα μας και χωρίς ιδιαίτερες απειλές, αποτέλεσαν εν κατακλείδι τα «κλειδιά» για το τελικό αποτέλεσμα, που μας άφησε με τη σχετική πικρία, λόγω και της μεγάλης προσπάθειας των παιδιών.

Κοιτάζουμε μπροστά πλέον, με προσεχή αντίπαλο έναν ακόμα διεκδικητή της ανόδου, τον ιστορικό Ηλυσιακό (Σάββατο 17/10, εντός).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παπαδάκης, Παπαθανάσης (82′ λ.τρ. Μότσιος), Ψάλλας (82′ λ.τρ. Πανδής), Παστρικός, Αγκόλι, Χατζής (71′ λ.τρ. Λέλεκας), Κανδεράκης, Στεργιώτης, Μήτρου, Παγώνης (55′ Κούτσιας).