Αποφασιστικοί από το πρώτο λεπτό οι παίκτες του Γιώργου Αλεξόπουλου, έπαιξαν μονότερμα τους αντιπάλους τους και είναι χαρακτηριστικό ότι ήδη στο πρώτο 5λεπτο είχαν φτάσει τρεις φορές κοντά στο γκολ!

Το οποίο ήταν θέμα χρόνου να έρθει, καθώς ο Απόλλωνας είχε κατοχή μπάλας, πίεζε και με οργανωμένες επιθέσεις έφτανε εύκολα στα αντίπαλα καρέ.

Ο Γιαννόπουλος με σουτ από δεξιά και προβολή πάνω στη γραμμή σημείωσε τα πρώτα δύο γκολ (15’, 20’), με τον Παπουτσή να κάνει το 3-0 στο 30’.

Με το πέναλτι-εφεύρεση του διαιτητή, σε καθαρό κόψιμο του Παναγιώτου, δόθηκε η ευκαιρία στον Προμηθέα να μειώσει σε 3-1 στο 40’, αλλά ήταν τέτοια η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων και η θετική αύρα που έβγαλε σήμερα ο Απόλλωνας, που αμέσως απάντησε με τέταρτο γκολ (43’ Παππάς 4-1).

Η όποια αμφισβήτηση για τον τελικό νικητή διαλύθηκε με το ξεκίνημα της επανάληψης, όταν ο Κουφός έκανε το 5-1 στο 46’. Σε αντεπίθεση δεχθήκαμε το 5-2 στο 70’, όμως και πάλι απαντήσαμε (6-2 στο 75’), με δυνατό σουτ του Κωνσταντινίδη εκτός περιοχής.

Ήταν ίσως η πρώτη φορά φέτος που η ομάδα μας έπαιξε σύμφωνα με τις πραγματικές της δυνατότητες. Δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους της και οι ίδιοι οι ποδοσφαιριστές το ευχαριστήθηκαν πάνω απ’ όλους.

Ζητούμενο πλέον είναι να αποκτήσει διάρκεια αυτή η καλή απόδοση, αρχής γενομένης από το επόμενο ματς, που είναι με την Αρμενική εντός έδρας.

Στα αξιοσημείωτα και το θετικό ντεμπούτο του 16χρονου τερματοφύλακα Γεράσιμου Πολυκαλά.