ΑΝΔΡΕΣ: Απόλλων – Ηφαιστος Περιστερίου 1-1 (vid)

Ο Απόλλωνας έμεινε στο 1-1 με τον Ηφαιστο Περιστερίου και έκλεισε τον α’ γύρο με μόλις 5 βαθμούς στο ενεργητικό του.

Θέληση υπήρχε, η προσπάθεια –όπως πάντα– έγινε, ωστόσο έλειψαν άλλα ζητούμενα και η συνολική μας εικόνα ήταν κατώτερη των προσδοκιών.

Η ομάδα μας μπήκε καλά και δημιούργησε την πρώτη καθαρή φάση του ματς, με τον τερματοφύλακα στο 16′ να βγάζει εντυπωσιακά το πλασέ του Μήτρου.

Κάπου στα μισά του ημιχρόνου, όμως, χάσαμε το ρυθμό μας. Αρχισαν οι λάθος επιλογές και στην πρώτη ευκαιρία του Ηφαίστου έγινε το 0-1, στο 30ό λεπτό. Παραλίγο να γίνει και το 0-2 στο 33′, αλλά ο Καλλιαμπάκος επενέβη σωτήρια σε τετ α τετ.

Με τέσσερις ταυτόχρονες αλλαγές, στις αρχές του β’ ημιχρόνου, προσπάθησε ο κόουτς Χρήστος Βλάχος να αλλάξει την εικόνα και, πράγματι, ο Απόλλωνας απέκτησε περισσότερη ενέργεια.

Τα λάθη, όμως, συνεχίστηκαν. Από ένα τέτοιο, έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ οι φιλοξενούμενοι στο 63′: τετ α τετ, το πλασέ έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

Σε μια ανύποπτη φάση στο 67′ ήρθε η ισοφάριση, όταν κερδίσαμε πέναλτι, με σουτ του Παπαδάκη να σταματάει σε απλωμένο χέρι μέσα στην περιοχή. Ο Στέλιος Μήτρου ανέλαβε την εκτέλεση και με ψυχραιμία έγραψε το 1-1.

Υπήρχε αρκετός χρόνος για την ανατροπή, έλειψαν όμως το καθαρό μυαλό και οι σωστές τελικές αποφάσεις. Τουλάχιστον, αυτή τη φορά είχαμε τύχη, σε δύο δοκάρια του Ηφαίστου (69′, 78′), από πολύ πλεονεκτικές θέσεις.

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, υποδεχόμαστε το φορμαρισμένο Χαϊδάρι την επόμενη Κυριακή (5/12, 15:00).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Καλλιαμπάκος, Παγώνης, Νούσης (51′ Παπαθανάσης), Λέλεκας (51′ Ψάλλας), Αγγελόπουλος, Αγκόλλη, Ζώης (77′ Νίνος), Κοχλιός (51′ Κούτσιας), Χαραλάμπους (51′ Στεργιώτης), Μήτρου, Παπαδάκης.