ΑΝΔΡΕΣ: Ελπίδα Αγ. Αναργύρων – Απόλλων 4-0 (vid)

Μία ακόμα ήττα, την 11η σε 16 αγωνιστικές, γνώρισε η ομάδα μας στους Αγίους Αναργύρους, από τη διεκδικήτρια της ανόδου, Ελπίδα. Επικυρώθηκε και μαθηματικά ο υποβιβασμός.

Το παιχνίδι δεν φαινόταν ότι θα έπαιρνε αυτή την τροπή, με τον Απόλλωνα να στέκεται καλά στο γήπεδο για περίπου 65 λεπτά. Η έλλειψη συγκέντρωσης σε αυτό το διάστημα και η εγκατάλειψη της προσπάθειας στο τελευταίο μισάωρο, οδήγησαν σε ένα οδυνηρό 4-0.

Το 1ο ημίχρονο είχε λίγες καλές στιγμές, αρκούσε όμως μία αμυντική αδράνεια στο 43ο λεπτό για να στείλει την ομάδα μας στα αποδυτήρια με το 1-0 στην πλάτη. Δεν ήταν κακός ο Απόλλωνας, δεν ήταν όμως και ιδιαίτερα απειλητικός, παρότι είχε τις ευκαιρίες να βρει την αντίπαλη άμυνα ανοργάνωτη.

Το παιχνίδι στράβωσε τελείως μέσα σε 5 λεπτά στην επανάληψη.

– Στο 53’ ο Φραγκίσκος Στεργιώτης με ατομική ενέργεια βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα, που απέτρεψε το 1-1.

– Στο 55’ η Ελπίδα έκανε το 2-0 σε κόρνερ, με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή.

– Στο 58’ ο διαιτητής έβγαλε μία τραβηγμένη από τα… μαλλιά κόκκινη στον αρχηγό μας, Ιγνάτιο Αγκόλλη.

Για ένα δεκάλεπτο μετά την αποβολή, ο Απόλλωνας προσπάθησε και είχε μία ακόμα πολύ μεγάλη φάση. Από κει και μετά, όμως, το αριθμητικό μειονέκτημα έπαιξε το ρόλο του. Οι ποδοσφαιριστές του Χρήστου Βλάχου, χωρίς δυνάμεις και ψυχολογία, απλά άφησαν το παιχνίδι να φτάσει στο 4-0 (67’, 84’).

Συμπτωματικά, τη χρονιά του πρώτου υποβιβασμού από την Α’ Κατηγορία (σεζόν 2013-14), ο Απόλλωνας είχε ηττηθεί ξανά με 4-0 στην έδρα της Ελπίδας, έχοντας ξανά αποβολή στο παθητικό του.

Δύο αγωνιστικές απέμειναν (Διάνα Ηλιούπολης εντός, Ηφαιστος Περιστερίου εκτός), για να προσπαθήσουμε να κλείσουμε αξιοπρεπώς το πρωτάθλημα.

Πάμε Απολλωνάρα!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Βασσάλος, Παγώνης (88’ Πέτρενας), Παπαθανάσης, Ψάλλας, Λέλεκας, Αγκόλλη, Κοχλιός (46’ Χατζής), Κούτσιας, Χαραλάμπους (65’ Ζώης), Στεργιώτης (75’ Thomas-Mason), Younyi (65’ Λυμπερόπουλος).